w

Grad: Najbardziej zniszczone okazały się winnice i sady brzoskwiniowe.

foto: www.freshplaza.it

Niespokojny początek tygodnia w środkowo-południowych Włoszech, gdzie wystąpił grad. Teraz trudno oszacować szkody, potrwa to jeszcze kilka dni.

Według meteorologów od dziś, 28 marca, w całych Włoszech spodziewany jest również gwałtowny spadek temperatur.

Cia Puglia informuje, że w regionie miała miejsce gwałtowna burza gradu zmieszanego ze śniegiem w gminach Corato i Terlizzi (prowincja Bari), Minervino Murge (prowincja Barletta-Andria-Trani). Deszcz i grad odnotowano również w Cerignola (prowincja Foggia), gdzie na niektórych obszarach rolniczych grad gwałtownie uderzyły w uprawy i kwitnące plantacje. Najbardziej zniszczone okazały się winnice i sady brzoskwiniowe. W różnych rejonach województwa odnotowano uogólnioną złą pogodę ze spadkiem temperatury.

„Dziesięć minut wystarczy, by zniszczyć całoroczną pracę…”, komentarz producenta z północy Bari w mediach wczoraj przed obiadem.

Użycie siatek przeciwgradowych w sadach zamortyzowało uderzenie.

„W przeciwnym razie rośliny poniosłyby szkody, które trwałyby przez lata. Kiedy pada grad, nie tylko masowo spadają kwiaty, ale zjawisko to uszkadza również gałęzie i samą roślinę. Uszkodzone gałęzie ułatwiają infiltrację, co w konsekwencji ryzyko raka lub mogą pęknąć po słabej stronie w miejscu uderzenia. Ponadto w nocy z dzisiaj na jutro w kilku rejonach Apulii temperatury mogą spaść poniżej zera. A to nie jest dobre dla owoców pestkowych”.

źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brązowa plamistość gruszy

Dużym problemem są wiosenne zabiegi pyretroidami w sadach