w ,

Grad 4 października zniszczył jabłka w sadach!

Niedziela, 4 października w Polsce upłynęła pod znakiem burz, silnego wiatru i opadów. Na niektórych terenach powiatu Rawskiego wystąpiły mocne gradobicia, które zniszczyły plony sadowników. Grad nie oszczędził gotowych do zbioru  jabłek. Straty na tym etapie produkcji w sadach są ogromne.

W moim sadzie uszkodzone zostały jabłka odmiany Ligol i Jonagored. Grad szedł falowo, kilometr dalej mam drugie pole, tam nawet deszcz nie spadł – informuje nasz portal Mateusz z miejscowości Rzymiec w gminie Sadkowice.

Jeden z sadowników z gminy Biała Rawska, informuje:

„Po 5 uderzeń na jabłku. Krukówka”
Dostaliśmy również wiele informacji od sadowników z Woli Chojnaty o gradobiciu w tamtejszych sadach.

➡️W niektórych sadowniczych regionach w dniu dzisiejszym wystąpił opad gradu⛈, który w mniejszym lub w większym stopniu uszkodził owoce na drzewach🍎⁉️

Jak wygląda sytuacja w Waszych sadach⁉️

Opublikowany przez Kobieta w Sadzie Niedziela, 4 października 2020

W miejscowości Teresin kolo Orlej Góry, niedaleko Annopola spadł grad. Akurat na tej działce mam 3 hekatary Ligola i Idareda. Na jabłkach widać ślady od uderzenia gardu – informuje nasz portal Pani Wiesława i dodaje zdjęcia pokazujące skutki gradobicia w swoim sadzie:

GUS informował nie tak dawno, iż „zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane na ok. 3,4 mln t (w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 10% więcej).”  Czy GUS założył również takie anomalia pogodowe jak grad w tym roku? Jabłka po gradzie niestety nie nadają się na eksport, ani na sprzedaż na rynku krajowym.
UDOSTĘPNIJ

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ja miałem w tym roku 3 razy Grad i już dawno jestem po zbiorach wiem co to znaczy ale to i tak delikatny Grad u mnie nie było jabłka na drzewie całego nie przeciętego hoc teraz gorzej to boli tuż przed samym zbiorem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy powinni się dzielić na produkujących jabłka na przemysł i na deser?!

Jabłka deserowe Empire i Alwa płacą w grupie lepiej, niż pozostałe?