w

GUS twierdzi, że zbierzemy 3,4 mln t jabłek?!?!??

Zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych wyniosą w tym roku ok. 4,2 mln ton, tj. o ok 6% więcej od produkcji z roku poprzedniego. 

Uprawy sadownicze przezimowały w tym roku bez większych strat. Natomiast wiosenne przymrozki w połączeniu ze znacznym przesuszeniem gleby występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców obniżyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Majowe opady deszczu przerwały postępujący deficyt wody w uprawach sadowniczych, a w rejonach koncentracji produkcji owoców tzn. w województwie lubelskim i świętokrzyskim, w wyniku obfitych opadów odnotowano wręcz jej nadmiar. Od połowy lipca do połowy września nastąpiła znaczna poprawa pogody i warunków wegetacji, co miało dobry wpływ na plonowanie malin i borówki amerykańskiej. Na obecnym etapie szacuje się spadek plonowania śliw (zbiór odmian późnych może wpłynąć na zmianę oszacowania produkcji tego gatunku), wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn oraz truskawek.

Produkcję owoców z drzew szacuje się obecnie na ponad 3,7 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych.

Zbiory z sadów jabłoniowych zostały oszacowane na ok. 3,4 mln t (w porównaniu do produkcji roku poprzedniego jest to o ok. 10% więcej). Nowe plenne odmiany wchodzące do uprawy oraz wzrost powierzchni nawadnianych sadów wpływają na wielkość zbiorów.

  • Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67,5 tys. t, tj. na poziomie roku ubiegłego.
  • Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 90 tys. t, tj. o ok. 5% mniej niż w poprzednim roku.
  • Produkcja wiśni została oszacowana na ponad 151 tys. t (tj. na poziomie nieco niższym aniżeli zbiory z roku poprzedniego), natomiast tegoroczne zbiory czereśni oceniono na ok. 40 tys. t.
  • Szacuje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także niższe o ok. 4% od produkcji z roku 2019 i wyniosą ok. 16 tys. ton.


źródło: GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W sobotę zamknięty będzie wjazd na Bronisze od ulicy Świerkowej.

GUS: Owoców jagodowych w tym roku było więcej o 10%, niż w poprzednim.