w

Gdy świat wkracza w nowy rok, borówki wracają do menu

Gdy świat wkracza w nowy rok, borówki wracają do menu. Pomimo tego, że borówki nie są popularnym bożonarodzeniowym jedzeniem, cieszą się rosnącą sprzedażą w wielu krajach, ponieważ konsumenci dążą do zdrowszych nawyków żywieniowych w 2022 roku. Ta zdrowa jagoda idealnie wpisuje się w ten trend! Ze względu na rosnącą popularność z roku na rok w wielu krajach, takich jak Peru, Chiny i Chile, nastąpił wzrost nasadzeń i produkcji.

„W Peru nadal odbywa się zbiórka, ale to się skończy w przyszłym tygodniu”, spodziewa się holenderski importer. Wspomina dobry peruwiański sezon. „Jakość w tym roku była dobra. W związku ze zwiększonymi nasadzeniami na początku sezonu była duża presja na rynku, ale te ceny zostały zrekompensowane w dalszej części sezonu. Ostatnie borówki przyjeżdżają z RPA. Jakościowo ten sezon był bardziej problematyczny, prawie wszystkie dostawy dotarły zbyt późno, a czas tranzytu 4-5 tygodni nie był wyjątkowy, co skutkowało dużymi różnicami w jakości. Często owoce były albo naprawdę dobre, albo wcale nie były dobre.

„W międzyczasie sezon chilijski jest opóźniony. Zwykle pierwsze kontenery przybywają w 50. tygodniu, ale opóźnienia są na porządku dziennym. Spodziewam się, że podaż z Chile osiągnie szczyt między 3 a 7 tygodniem, a następnie szybko spadnie. Chociaż dużo mówi się o zmniejszonej podaży spowodowanej brakiem zbieraczy i problemami z transportem, w rzeczywistości załadunków jest mnóstwo. W tej chwili sprzedaż borówek jest stabilna. „Z powodu wielu opóźnień, na rynku panuje pewna niepewność, czy każdy będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań, ale nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Oczekiwania na sezon śródziemnomorski są również dobre. W szczególności Maroko znacznie zwiększyło swoją produkcję. W Hiszpanii warunki zimowe nie są tak złe, jak oczekiwano, a produkcja przebiega zgodnie z planem” – twierdzi handlarz jagodami.

Sprzedaż jagód uprawnych wkrótce zmieni sezon. Obecnie oferowane są głównie produkty peruwiańskie, uzupełnione produktami południowoafrykańskimi. „Pierwszy chilijski ładunek lotniczy już przybywa, ale byliśmy w stanie zaoferować większe ilości ładunku statkiem dopiero w 52. tygodniu. W pierwszych tygodniach stycznia nastąpi ostateczne przejście sezonowe” – informuje importer.

Dalej mówi się, że popyt i podaż są teraz mniej więcej w równowadze. „W handlu detalicznym w tej chwili nie ma prawie żadnych promocji, zwłaszcza że jagody nie są klasycznym artykułem świątecznym. Podsumowując, marketing jest raczej cichy”.

Ukraina zwiększyła eksport borówki o 65% wolumenu w 2021 roku w porównaniu do roku 2020. Jednocześnie wolumeny eksportu borówek świeżych były o 18% niższe niż w rekordowym roku 2019. Trend spadkowy cen borówek Należy również zwrócić uwagę na jagody, co jest nieprzyjemne dla ukraińskich eksporterów; średnia cena eksportowa borówki w 2021 r. była średnio o 9% niższa niż w 2020 r.

źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gloster przegrany na początku roku. Deser idzie na przemysł?

Pogoda na najbliższy tydzień: W połowie tygodnia ocieplenie.