w

Francja rozpoczyna zbiory śliwek

Chociaż jabłka są głównymi owocami sprzedawanymi przez francuską Blue Whale, niektórzy  na południowym zachodzie, głównie z departamentów Tarn-et-Garonne i Lot-et-Garonne, specjalizują się również w śliwkach, małych owocach dla smakoszy, które są zwiastunem lata. Tylko te dwa działy produkują 75% francuskich śliwek.

Jak wyjaśnia Claire Fayan, kierownik łańcucha śliwkowego : „Jesteśmy grupą francuskich producentów na południowym zachodzie. Jako kierownik sieci odpowiadam za cały łańcuch dostaw, od producenta po pakowalnię i sklep. Blue Whale inwestuje w ten system zarządzania siecią, aby pozycjonować się jako specjalista od śliwek.

Dzięki inwestycjom w innowacje odmianowe koszyk śliwek Blue Whale jest bogaty w smak i kolor (czerwony, żółty, zielony lub pomarańczowy). Aby wybrać najlepsze odmiany, które są zarówno smaczne, jak i dostosowane do terenu, dedykowany zespół techniczny złożony z techników i hodowców agronomów Blue Whale monitoruje 3 sady próbne, w których obserwuje się średnio 130 odmian i 40 nowych odmian wprowadzanych rocznie.

Ogólnie rzecz biorąc, Friandise, zebrany kilka dni temu, rozpoczyna sezon francuskiej śliwki. Jego nazwa przywołuje słodycz cukierków. Jest to śliwka amerykańsko-japońska, produkowana przez Szkółki Gradilis, która pod swoim nalotem ma kolor jasnoczerwony. Dostępny już teraz, będzie sprzedawany do początku sierpnia.

Wraz z postępem lata przybędą Sunkiss, Reine Claude, Grenadine, TC Sun… i wielu innych!

Na początku sierpnia gotowe będą śliwki selektywne Metis®, będące efektem spotkania śliwki i moreli. Zbiory z serii Oxy Solar zapoczątkują sezon Metis® France, a następnie śliwki z serii Sunset Sky. Blue Whale jest wyłącznym partnerem Metis® we Francji, 100% sadów posiada certyfikat HVE.

W czołówce innowacji odmianowych i inicjatyw środowiskowych, sad śliwkowy Blue Whale stale się rozwija (1/3 badanych odmian pochodzi z rozwoju gamy Metis® przez jej hodowcę, Glena Bradforda).

Lato, które zapowiada się słonecznie i kolorowo ze śliwkami francuskich sadowników!

Źródło :Blue Whale / polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny truskawek na rynkach hurtowych – 25 lipca 2022r.

Wzrost kosztów produkcji jest często wyższy niż wzrost cen owoców