Zdaniem samorządu rolniczego dofinansowaniu powinien podlegać także zakup komputera dokonany od dnia 24 października 2020 r.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 22 grudnia 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie zmian do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką przeznaczonego dla dzieci rolników, wprowadzonego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U.2020.2224).
Wnioskujemy o zmianę kryteriów dotyczących przyznania pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką – dla dzieci rolników.
Zdaniem samorządu rolniczego dofinansowaniu powinien podlegać także zakup komputera dokonany od dnia 24 października 2020 r.
wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, czyli od momentu wprowadzenia nauki zdalnej, a nie jak wpisano w rozporządzeniu w okresie od dnia 10 grudnia 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r.
Proponujemy pomocą objąć także dzieci i młodzież w wieku do 26 lat, a nie jak w rozporządzeniu do lat 18, uczących się w szkole podstawowej, ponadpodstawowej oraz studentów w roku szkolnym 2020/2021.
Ponadto uważamy, że kryterium dotyczące dochodu uzyskanego w 2019 nie jest właściwe, gdyż sposób określenia dochodu z gospodarstwa rolnego – obliczonego jako iloczyn liczby ha przeliczeniowych w gospodarstwie rolnym, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ustalonej na podstawie decyzji ustalającej wymiar podatku rolnego na 2019r. nie jest miarodajny. Tak wyliczony dochód jest często zawyżony, znacznie wyższy od faktycznie uzyskiwanego w gospodarstwie, w związku z czym niewielu rolników skorzysta z ww. pomocy.
źródło: krir.pl