Rosnące temperatury, mniejsza wilgotność powietrza i intensywne parowanie – to wszystko przyczynia się do wzrostu deficytu wody. W celu zminimalizowania problemu, eksperci polecają zbieranie deszczówki.
Kilka statystyk o zużyciu wody
Według Europejskiej Agencji Środowiska, jedna osoba w domostwie zużywa niemal 150 litrów wody na dobę, mimo iż do zaspokojenia podstawowych potrzeb wystarczy zaledwie 30% z tego. Eksperci z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że deszczówka może pokryć nawet 50% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę.
Najprostszy sposób zbierania deszczówki
Podczas deszczu wystarczy podstawić zbiornik pod rynnę. Możemy kupić także specjalne beczki, których pojemność mieści się w przedziale od 300 do 2000 litrów. Należy pamiętać, aby pojemniki były wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, odpornego na niekorzystne warunki pogodowe.
Dlaczego warto?
Gromadzenie deszczówki to znakomita metoda pozyskania darmowej wody. Przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wręcz przeciwnie – pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przede wszystkim jednak nie marnujemy bezcennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym płynem.
Do czego można wykorzystać deszczówkę?
- do podlewania trawników,
- podlewania i opryskiwania roślin doniczkowych i ogrodowych,
- mycia samochodów i rowerów,
- mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych,-do czyszczenia tarasu,
- prania i zmywania.
Pamiętajmy, że woda opadowa nie nadaje się do spożycia, ze względu na możliwość rozwinięcia się w niej drobnoustrojów.
W ciągu 10 dni od uruchomienia programu „Moja Woda”, trafiło ponad 6 tysięcy wniosków
Źródło: onet.pl / swiatoze.pl
Na zachodzie zbieranie deszczówki to norma, mam nadzieję, że tak też będzie w polsce
Krótki, ale treściwy artykuł, który powinien zachęcić ludzi do gromadzenia wody deszczowej w zbiornikach. Od siebie dodam jeszcze informację o tym, że deszczówka w przypadku prania, czy zmywania pozwoli urządzeniom AGD służyć dłużej, ponieważ jest bardziej miękka od wody wodociągowej.