w ,

Czy warto sadzić drzewka jabłoni na jesieni? Kto będzie sadził na jesieni? WYNIKI ANKIETY

Sadownicy obecnie są w trakcie zbiorów jabłek, ale wielu zaraz po zbiorach rozpocznie sadzenie jesienne drzewek. Wielu sadowników mimo ogromnej wiedzy ma wiele obaw co do sadzenia drzewek na jesieni. Informujemy, że jeśli prognozy pogody są dobre, nie ma przeciwskazań do sadzenia jesiennego.

Jeśli mówimy o sadzeniu jesiennym, to należy skupić się na trzech aspektach:

  • lepsze przyjmowanie drzewek
  • szybsze plonowanie
  • niekorzystne warunki pogodowe zimą

Sadzenie jesienne może być ryzykowne, jeśli zaskoczą nas niekorzystne warunki pogodowe w okresie zimowym. W niektórych latach zdarza się, iż styczniowe i lutowe dodatnie temperatury powodują rozhartowanie drzew, w efekcie czego soki nie schodzą z drzewa do korzeni i roślina nie wchodzi w stan „ śpienia”. W takiej sytuacji bardzo niebezpieczne mogą okazać się dla naszych drzewek spadki temperatur w marcu. Drzewka, aby dobrze przetrwały warunki zimowe/mrozowe muszą być dobrze uśpione, wtedy drzewko spokojne poradzi sobie z niskimi temperaturami. Największą i najważniejszą natomiast  zaletą sadzenia drzewek na jesieni jest znacznie szybsze plonowanie drzew informuje nasz portal specjalista Łukasz Nowakowski z szkółki Arno w Lewiczynie.

Ja osobiście w zeszłym sezonie sadziłem pod koniec października drzewka i efekty są bardzo dobre w porównaniu z drzewami sadzonymi w marcu i kwietniu – informuje jeden z sadowników

W związku z nadchodzącym terminem sadzenia jesiennego zapytaliśmy sadowników, czy planują sadzić drzewka na jesieni 2020 roku. W ankiecie na grupie facebook „Sadownictwo – doradztwo” wzieło udział 472 sadowników, 95 sadowników poinformowało, że ma zamiar sadzić drzewka na jesieni tego roku.

Co ciekawsze wielu sadowników zdeklarowało się w komentarzach, że będzie sadziło drzewka w grudniu. Momentem decydującym o tym, że czas zakończyć prace w ogrodzie jest nadejście długotrwałych mrozów i zamarznięcie ziemi (jeżeli już nie będziemy mogli wbić przysłowiowy “szpadel” w ziemię). Do tego czasu śmiało można sadzić drzewka.

Jeśli wciąż poszukują Państwo drzewek jabłoni szkółka ARNO zaprasza.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

FRUIT LOGISTICA przesunięta na maj 2021 roku.

Jakie odmiany jabłoni sadzić, a może jakich nie sadzić?! Sadownicy odpowiadają w ankiecie.