w

Czy rolnik ma obowiązek podawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 16 marca 2021 r.  do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interpretację, czy rolnik ma obowiązek podawania danych wrażliwych przy zakupie nawozów azotowych?

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych od 1 lutego 2021 r.

rolnicy kupując nawozy azotowe zobowiązani są do podpisywania oświadczenia o zamierzonym stosowaniu zakupionych nawozów.

W oświadczeniu znajdują się dane wrażliwe, które sprzedawca zobowiązany jest przechowywać i udostępniać do kontroli. Wiąże się to z zagrożeniem, że dane osobowe będą przechowywane w niewłaściwy sposób i trafią w niepowołane ręce. Ponadto warunkiem zakupu jest okazanie dokumentu tożsamości.

Rolnicy są zaskoczeni nowymi wymaganiami, nakładanymi na nich, zwłaszcza że sprzedawcy często nie są w stanie udzielić dokładnej informacji, które nawozy są objęte tym obowiązkiem i z czego on wynika.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazanie informacji wyjaśniającej nowe zobowiązania dla rolników oraz wykazu nawozów, które podlegają przepisom ww. rozporządzenia KE.

źródło: krir.pl

Astronomiczne ceny nawozów dla rolników?! Ceny nawozów azotowych poszły w górę o około 20 %?!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zbiór mechaniczny jabłek w nowoczesnych sadach przemysłowych! Kombajny do zbioru jabłek!

Jak ciąć młode krzewy borówki (po posadzeniu)? Dr inż. Tomasz Krupa SGGW i Ryszard Nowakowski szkółka ARNO