w

Czy produkcja czereśni w Polsce jest opłacalna? Wywiad z Michałem Podczaszyńskim z Sadporaj

Wywiad przeprowadzony z producentem czereśni, Michałem Podczaszyńskim z Gospodarstwa Sadowniczego SADPORAJ

Jakie odmiany czereśni posiadają Państwo u siebie?
W swoim gospodarstwie posiadamy wiele odmian czereśni, począwszy od Burlata, po Keresową, Kordie, Summita, Lapinsa, Tamare, Reginę. Pierwsze czereśnie do zjedzenia w naszym sadzie to Burtlat.

Jakie są największe wyzwania dla producentów czereśni? 

Nasze gospodarstwo od wielu lat zajmuje się produkcją czereśni i nie ukrywamy, że największym wyzwaniem w trakcie produkcji  jest przede wszystkim pękanie czereśni w okresie wzrostu owoców.

Okazuje się również, że ten rok udowodnił po raz kolejny, że nie należy zapominać o przymrozkach. Przymrozki wiosenne w czereśniach powodują ogromne straty w plonie.

W jakim systemie prowadzone są drzewa?

Nie ukrywam, że obecnie planujemy prowadzić sad czereśniowy na tzw. ścianę owoconośną, tj. SSA, wydajność i jakość owoców na drzewie jest na pewno zdecydowanie wyższa od tradycyjnego systemu.W szczególności co nas skłoniło do prowadzenia tak czereśni, to napewno niższe koszta zakupu takich drzewek w porównaniu do tradycyjnych, ale i również wyższa wydajność i to że, wszystko ogranicza się do owocowania na krótkopędach, łatwiejszy zbiór i lepsze warunki do zawiązywania pąków czereśni na przyszły rok.

Czy czereśnie są opłacalne i mają przyszłość w Polsce? 

Nie jestem w stanie dobrze odpowiedzieć na to pytanie czy mają przyszłość, ale z tego co słyszę sporo sadowników sadzi właśnie czereśnie wzamian za jabłonie. Moim zdaniem są miejsca w Polsce, gdzie czereśnia będzie plonować dobrze, ale są też takie gdzie nie wyda plonu. Nie chwaląc się nasze czereśnie co roku osiągają wysokiej jakości plon. Docelowo planuje areał 5 ha, oczywiście wszystko pod zadaszeniami bo bez tego wg. mnie nie da się wyprodukować czereśni na rynek krajowy a przede wszystkim na export. Produkcja czereśni staje się opłacalna przy założeniu, że minimum czereśni z hektara to od 15 do 20 ton, w cenie rzędu 10 zł za kg. Oczywiście chciałbym, aby cena za jeden kilogram wynosiła  20 zł, ale patrze realnie na rynek i koszty produkcji.

Czytaj również:

Czereśnie prowadzone „na flagę”. O WADACH I ZALETACH Janusz Dąbrowski z Błędowa

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Włosi produkują borówkę na rynek Brytyjski

Jagoda kamczacka – w profilaktyce chorób i ograniczonym procesie starzenia