w ,

Czy duży mróz zagraża drzewom w trakcie cięcia zimowego? Wyjaśnia ekspert Andrzej Soska

Większość sadowników rozpoczęła w styczniu cięcie zimowe sadów, ale czy obecne komunikaty meteorologiczne mówiące o  bardzo niskich temperaturach nie wpłyną negatywnie na cięte sady?

Zdania sadowników co do cięcia zimowego w czasie, gdy może wystąpić -20 stopni mrozu są bardzo podzielone. Poprosiliśmy eksperta Pana Andrzeja Soskę z Doradztwa Soska Konsulting o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można wykonać cięcie sadu przy zakładanych -20 stopniach Celsjusza?

Jeśli w jakimś regionie Polskim prognozuje się -20 stopni Celsjusza to ja bym ograniczył cięcie odmian jabłoni, które są mniej odporne na mrozy. W Polsce mamy spory odsetek takich odmian, mam na myśli tutaj Galę, Szampiona czy chociażby Red Delicous. Odradzam ich cięcie – informuje nasz portal doradca sadowniczy Andrzej Soska. 

Po drugie również zrezygnowałbym z cięcia młodych nasadzeń. Zaczynajmy cięcie zimowe od starych drzew, które są odporniejsze na mróz, takich jak Idared czy Jonagoldy. Ustalenie takiej kolejności cięcia nie powinno stanowić dla żadnego sadownika problemu. 

Czy jakaś technika cięcia ma wpływ na większą odporność na mróz?

Kiedyś było to oczywiste, ale teraz mniej uwagi na to zwracają sadownicy. Ważne jest zostawienie „czopa” przy cięciu. Pozostawienie „czopa” jest istotne w sytuacji, gdy przychodzi po cięciu większy mróz. Powinniśmy zwrócić na to uwagę informuje nasz portal doradca sadowniczy Andrzej Soska.

Każde drzewo w sadzie przy minus 15 spokojnie przetrwa – kończy wypowiedź doradca sadowniczy Andrzej Soska.

Czytaj również:

Jak powinno wyglądać odpowiednie cięcie? – dr Andrzej Soska

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jabłko ekologiczne vs jabłko zwykłe. Czy droższa żywność ma sens?

Nie będzie obniżenia wskaźników działań inwestycyjnych w PROW