w

Czereśnie w pełni sezonu będą droższe niż przed rokiem

To, co kupujemy teraz w sklepach i na bazarach to czereśnie z importu, głównie z Hiszpanii, ale też z innych krajów, takich jak Turcja, a nawet z Azji. Na pierwsze polskie czereśnie musimy jeszcze poczekać, miej więcej do połowy czerwca — mówi Faktowi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. 

W jego ocenie wtedy możemy liczyć na wyraźny spadek cen czereśni, choć wzbrania się do wskazania ewentualnych poziomów – informuje fakt.pl

Sporo zależy od pogody i urodzaju. Na razie nie wiemy dokładnie, jak wyjątkowo chłodny kwiecień i początek maja, w tym przymrozki wpłynęły na drzewa. Mamy doniesienia o lokalnych szkodach w uprawach, ale o jakimś dramacie nie można jeszcze mówić. Trzeba poczekać na owoce” — wyjaśnia prezes związku producentów owoców.

Prognozuje, że Polskie czereśnie w pełni sezonu, czyli w lipcu i na początku sierpnia będą droższe niż przed rokiem, z powodu wzrostu kosztów ponoszonych przez sadowników, choć jak wskazuje, wpływ na ceny krajowych owoców będą miały czereśnie z Turcji.

To można powiedzieć główny i najgroźniejszy konkurent dla naszych hodowców. Tureckie czereśnie pojawiły się nieco wcześniej niż nasze, są stosunkowo tanie, a poza tym z powodu warunków, w jakich dojrzewają, są większe i słodsze od polskich” — tłumaczy Witold Boguta.

  • źródło: fakt.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pożar na plantacji truskawek. Zapaliła się słoma.

Minimalne ceny skupu owoców. Zaproponowana stawka ma się nijak do realiów!!!