w

Czereśnie w cenie złota? Rekordowe ceny we Włoszech!

Sezon na czereśnie w pełni, a wraz z nim przyszedł czas na… rekordowe ceny! W Polsce ceny te już nieco spadły, ale w słonecznych Włoszech czereśnie stały się prawdziwym luksusem.

Ceny sięgające 85 zł za kilogram!

W Mediolanie za kilogram tych słodkich owoców trzeba zapłacić co najmniej 10 euro, a w niektórych miejscach ceny sięgają nawet 20 euro. To w przeliczeniu na złotówki daje kwotę około 85 zł!

Dlaczego tak drogo?

Powodów wysokich cen jest kilka. Po pierwsze, susza, która dotknęła m.in. prowincję Bari, odpowiadającą za 40% krajowej produkcji czereśni. Spowodowała ona znacznie mniejsze zbiory i niedobór owoców na rynku.

Dodatkowo, gwałtowne burze na północy Włoch zniszczyły sady w okolicy Modeny, spłukując sporą część owoców. Do tego dochodzą rosnące koszty produkcji przy konieczności utrzymania odpowiedniej jakości owoców.

Czy czereśnie staną się we Włoszech produktem luksusowym?

Wszystko na to wskazuje, że w tym sezonie czereśnie w słonecznej Italii mogą stać się prawdziwym rarytasem,dostępnym tylko dla najbogatszych. Wysokie ceny zniechęcają wielu konsumentów do zakupu tych pysznych owoców,czyniąc je produktem luksusowym.

Wysokie ceny owoców dotykają wielu krajów Europy, a czereśnie w tym roku mogą zyskać miano „europejskiej drożyzny”.

Źródło: o2.pl

UDOSTĘPNIJ

Zapraszamy na wyjazd do Serbii na zbiór borówki kombajnem KOKAN!

Do 31 maja 2024 r. rolnicy i domownicy muszą złożyć oświadczenie!