w

Co robić żeby w przyszłości utrzymać się na rynku?

Co robić żeby w przyszłości utrzymać się na rynku? Jak myśleć i działać perspektywicznie? Między innymi o tym dyskutowano na tegorocznym Walnym Zebraniu Delegatów Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, które odbyło się w Bobach.

Miniony rok to między innymi aktywne działania Związku na forum europejskim (za pośrednictwem organizacji Freshfel lobbowaliśmy przykładowo program wycofania owoców z rynku), szkolenia czy akcje promocyjne, organizacja lub współorganizacja konferencji sadowniczych. Przeprowadziliśmy szczegółowe badania rynkowe dotyczące trendów konsumenckich spożycia poszczególnych odmian i gatunków owoców na świecie. Złożyliśmy na forum europejskim dwa wnioski odzwierciedlające to co dzieje się w świecie: tzw.program ,,eko’’ dotyczący edukacji sadowników o zrównoważonej produkcji oraz program działań promocyjnych na rynkach Egiptu i Jordanii.

,,Umiejętnym oddziaływaniem na środowisko, zgłaszaniem pewnych propozycji rozwiązań na poziomie unijnym i krajowym, doprowadzeniem do mechanizmu dopłat do przetwórstwa osiągnęliśmy ceny jabłek wyższe o 30-40 groszy. Sadownicy mają ogromną siłę oddziaływania i wydaję mi się, że w tym sezonie udało się ją dostrzec i wykorzystać. Dzięki informacji o zamiarze wprowadzenia mechanizmu wycofywania przestaliśmy ulegać panice, rozłożyliśmy sprzedaż w czasie i w efekcie nie nastąpiło załamanie cen. podkreślił podczas swojego sprawozdania Prezes Mirosław Maliszewski.

,,Uniknęliśmy całkowitego załamania rynku jabłek, na które się zanosiło wskutek zamknięcia niemal wszystkich kierunków dotychczasowego eksportu” – dodał Prezes.

Poza różnego rodzaju podsumowaniami, zebranie było także okazją do gorącej dyskusji i planowania dalszych kierunków działań Stowarzyszenia, o których będziemy informować na bieżąco…

źródło: poslkiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszt zbioru mechanicznego upraw jagodowych w 2022r.

Pierwsze efekty działań w związku z utrudnieniami w eksporcie do Egiptu !