Ceny za borówkę amerykańską na rynkach hurtowych oraz w eksporcie.

Ponad dwa tygodnie temu pojawiły się pierwsze Borówki Amerykańskie. Ceny jak przystało na pierwsze granatowe polskie rarytasy były wysokie. Kilogram borówki amerykańskiej dwa tygodnie temu jeszcze kosztował ponad 40 zł! Na rynku hurtowym Bronisze tydzień temu plantatorzy sprzedawali borówkę od 30 do 40 zł za kg.

Początek lipca to spadek cen nawet o 50%! Dwa tygodnie temu ceny sięgały ponad 40 zł za 1 kg obecnie ceny kształtują się  do 20 zł za kg! Ceny spadają ponieważ rozpoczyna się aktywny zbiór owoców borówki amerykańskiej, któremu towarzyszy wzrost podaży na rynku.

Ile plantatorzy obecnie dostają za borówkę?

Dnia 03.07.2019 na rynku Zjazdowa w Łodzi za borówkę o 5 rano sprzedawcy wołali od 14 do 16 zł za kg. Jak podaje jeden z sprzedających dzisiaj: “Tragedia na giełdzie, na co drugim stanowisku borówka”.

Komentarz plantatora borówki amerykańskiej do sytuacji panującej na Zjazdowej

Dnia 03.07.2019 na rynku hurtowym Bronisze  borówka jest w cenach od 13 do 16 zł za kg. Plantatorzy mający większe ilości towaru na rynku niestety muszą liczyć się z spędzeniem kilkunastu godzin na placu.

Co ciekawsze “w piątek 28.06 borówkę sprzedawno w cenie 25 zł za kg, kilka dni różnicy i niestety ceny spadły” – informuję sprzedający na Broniszach.

Jak się okazuję, dobrym rynkiem zbytu jest Kraków oraz Katowice, tam faktycznie można uzyskać nawet od 20% do 35% więcej za owoce borówki amerykańskiej niż w regionie centralnej Polski na Broniszach oraz Zjazdowej.

Rozpoczęto wysyłkę małych ilości borówki amerykańskiej za granicę. Po pierwszym weekendzie lipca ruszy pełną parą eksport – informuję duży plantator. Kwestia eksportu jednak również pozostawia wiele do życzenia. Plantatorzy informują, iż za borówkę na eksport dostają obecnie od 13 zł – 17 zł.

Gospodarstwa borówkowe planują exportować dziennie od 5 do 12 ton, ceny przy tych ilościach towaru “extra” za tydzień czasu będą w granicach 12 zł -15 zł za kg.

Polska jest na 6 miejscu w rankingu największych na świecie producentów borówek i na 2 miejscu w Europie (po Hiszpanii). Czytaj więcej:

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.