w

Ceny krajowych truskawek mocno w górę. Na Broniszach drożej niż przed rokiem

Na rynku hurtowym w Broniszach rozpoczął się sezon na krajowe truskawki. Choć owoców z polskich szklarni i tuneli foliowych z dnia na dzień przybywa, konsumenci muszą liczyć się z wyraźnie wyższymi cenami niż rok temu. Obecnie kilogram krajowych truskawek kosztuje nawet o 75 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Handlowcy podkreślają jednak, że sytuacja może się zmienić w najbliższych tygodniach. Wraz ze wzrostem podaży i kolejnymi dostawami z gospodarstw ceny powinny stopniowo spadać.

Jak informuje Maciej Kmera z rynku hurtowego w Broniszach, pierwsze partie polskich truskawek trafiły już do sprzedaży i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących. – Plantatorzy truskawek tunelowych dotrzymali słowa i przywieźli do Bronisz pierwsze owoce – przekazał przedstawiciel rynku. Według sprzedawców, mimo wysokich cen klienci chętnie kupują krajowe owoce, a towar szybko znika ze stoisk.

Eksperci rynku zwracają uwagę, że początek sezonu zawsze wiąże się z wyższymi cenami. Produkcja szklarniowa i tunelowa jest bardziej kosztowna niż uprawa gruntowa, a dodatkowo na ceny wpływają rosnące koszty energii, nawozów oraz pracy sezonowej.

Jednocześnie wyraźnie słabnie oferta truskawek importowanych. Owoce sprowadzane z Grecji kosztują obecnie około 20–22 zł za kilogram. Importerzy ostrożniej planują jednak dostawy niż jeszcze kilka tygodni temu, ponieważ na rynku coraz większą konkurencję stanowią polskie owoce.

Ciepły początek maja wpłynął również na wzrost zainteresowania innymi owocami sezonowymi. Coraz częściej kupowane są arbuzy, a także pierwsze w tym roku owoce pestkowe z Hiszpanii — morele i czereśnie. Ich ceny pozostają jednak wysokie, co związane jest zarówno z kosztami transportu, jak i ograniczoną jeszcze podażą.

Handlowcy przewidują, że jeśli utrzyma się sprzyjająca pogoda, już w drugiej połowie maja na rynek trafi więcej krajowych truskawek z upraw tunelowych i gruntowych. To powinno przełożyć się na stopniowe obniżki cen i większą dostępność owoców dla klientów detalicznych.

Źródło: PAP / finanse.wp.pl

UDOSTĘPNIJ

Grusze pod presją bakterii. Szymon Jabłoński: „Największym zagrożeniem nadal pozostaje rak bakteryjny”