w ,

Aktualne ceny nawozów dla sadowników w powiecie Grójeckim

foto: istockphoto

Jak wiemy ceny nawozów w ciągu ostatniego roku zanotowały podwyżki nawet 100%! Skontaktowaliśmy się z trzema z centrów ogrodniczych w powiecie Grójeckim, aby dowiedzieć się jak aktualnie wyglądają ceny nawozów* posypowych dla branży sadowniczej.

Niżej zamieszczamy Państwu cennik* nawozów z dnia 11 października 2021r.:

Mocznik worek 25 kg od 75 do 80 zł.

Saletra amonowa worek 50 kg od 130 do 140 zł. Worek 30 kg od 75 do 78 zł.

Sól potasowa 500 kg od 1150 zł do 1350 zł.

Saletrzak worek 50 kg od 110 do 130 zł.

Ciekawostka: Tona saletrzaku na wiosnę kosztowała około 1000 złotych, aktualnie ceny zaczynają się 2200 złotych za tonę.

Wielo – składnik worek 25 kg od 63 do 75 zł. Tona wychodzi prawie 3000 złotych, kolejne dostawy będą droższe o około 500 złotych na tonie.

Blaukorn 80 złotych za worek. W niektórych miejscach ceny wynoszą od 3200 do 3800 złotych za tonę.

Polifoska poszła w górę i teraz kosztuje od 2400 do 2900 złotych za tonę.

Jeśli chodzi ogólnie o azoty i sól ceny poszły w górę. Wapno nieznacznie zdrożało.

Sklepy informują, że mało kto decyduję się na zakup nawozów w aktualnych cenach. Jeśli ktoś decyduję się kupować nawozy to w formie kredytowalnej (jeśli taka opcja jest w sklepie). Nieznaczny odsetek sadowników kupuje nawozy w panice, przed kolejnymi podwyżkami. Natomiast wielu sadowników, nie decyduje się na zakup i mówi w sklepach, że: „sad im się odwdzięczy, jak odpocznie rok od nawożenia”.

*Ceny wyżej wymienione pochodzą z trzech różnych hurtowni, z różnych miejscowości (Grójec, Chynów, Białobrzegi), dlatego informujemy Państwa, że w hurtowniach, w całym powiecie ceny mogą się różnić od tych wskazanych wyżej.

Nawozy drożeją od kilku miesięcy i według ekspertów można uogólnić, że od sierpnia ubiegłego roku ich ceny wzrosły o około 30 proc. Wśród przyczyn wymieniane są: wzrost cen gazu, który wpływa głównie na ceny nawozów azotowych, wzrost cen paliw płynnych, a tym samym ceny transportu, który ma duże znaczenie w handlu nawozami. Ponadto obowiązuje zakaz importu nawozów potasowych z Białorusi, która dostarczała do tej pory około 30 proc. tych nawozów na rynek polski, a to ma wpływ na ceny potasu oraz nawozów wieloskładnikowych.

Minister rolnictwa pytany tydzień temu w poniedziałek, po spotkaniu z przedstawicielami związków rolniczych, w tym działaczami AGROunii, o wysokie ceny nawozów i możliwość ich obniżenia powiedział, że w tej sprawie rozmawiał z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. „Jesteśmy umówieni na spotkanie grupy roboczej. Myślę, że po środzie będę mógł przekazać jakieś nowe ustalenia. Z pewnością ta cena jest bardzo wysoka” – powiedział Puda.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek na Broniszach – 11 październik 2021 r.

Według ostatniego raportu niemieckich analityków ceny jabłek są stabilne…