Jak przekazał dla PAP dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas Grzegorz Kozieja, w ostatnich latach wzrastał wolumen eksportu borówki z Polski – z poziomu 7 tys. ton w 2018 r. do 25 tys. ton w 2022 r. Zdaniem eksperta „wśród pozostałych owoców miękkich nie widać aż tak jasno zarysowanego trendu”.
„Według danych Eurostat największym wolumenowym odbiorcą ogółem świeżych owoców miękkich z Polski jest rynek niemiecki. Na drugim miejscu plasowała się Białoruś, a na miejscu trzecim Niderlandy. Białoruś najistotniejszą rolę w 2022 r. odgrywała dla świeżej truskawki – kierowało się tam prawie 60 proc. wolumenu eksportu” – przekazał Kozieja.
Powołując się na dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zauważył, iż w 2022 r. z Polski „wyeksportowano 15 tys. ton truskawek, 5 tys. ton porzeczek i agrestu, 10 tys. ton oraz łącznie 16 tys. ton wiśni, czereśni i śliwek i 25 tys. ton borówki i żurawiny”. Dodał, iż w tym samym roku wyeksportowano również 360 tys. ton owoców mrożonych oraz 25 tys. ton dżemów, marmolad i przecierów. „Istotny udział w tych produktach mają owoce miękkie” – podkreślił ekspert BNP Paribas.
Jak przekazał, największy areał owoców miękkich znajduje się w woj. lubelskim i mazowieckim – łącznie stanowią one ok. 60 proc. krajowego areału wśród producentów składających wnioski o dopłaty obszarowe. Kolejne 20 proc. – dodał – ulokowane jest w woj. świętokrzyskim i łódzkim.