w

Pamiętajmy o owocach jagodowych również zimą

Sweet christmas dessert
Pamiętajmy o owocach jagodowych również zimą. Nie są świeże, ale są w postaci przetworów. Można pić soki z owoców jagodowych, można jeść owoce liofilizowane, suszone, można jeść je w postaci dżemów i konfitur. Polecają je plantatorzy i lekarze, bo jako owoce jagodowe mają bardzo wysoką zawartość antocyjanów, koniecznych dla naszego zdrowia antyoksydantów. O bogactwie owoców jagodowych i ich całorocznej dostępności opowiada lekarz i plantator jagody kamczackiej, w jednej osobie – Małgorzata Jaszyk, Nutracevit.
__.jpg

Jak rozpoznać bogactwo antocyjanów?

Antocyjany łato rozpoznać. Widać je gołym okiem w wybarwieniu owoców jagodowych. To barwnik, który zawarty jest przede wszystkim w skórce tych superowoców. Przez ten ciemny barwnik są one bardzo silnym antyoksydantem. Antocyjany wypłukują wolne rodniki cztery razy silniej niż witamina C. To najważniejsza ich cecha.

W Polsce owoce jagodowe stanowią element naszej pierwotnej diety. Wyrośliśmy na owocach jagodowych. Zawsze docenialiśmy ich walory. Łatwo dostępne w owocach jagodowych antocyjany działają bardzo korzystnie na naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi. Regulują poziom cukru we krwi, obniżają poziom złego cholesterolu. Najnowsze badania mówią nawet o tym, że dieta bogata w antocyjany chroni przed Alzheimerem – mówi Małgorzata Jaszyk.

Amerykańskie badania seniorów między 60 a 80 rokiem życia, oparte o dwudziestoletnie obserwacje diety, pokazały, że osoby, które miały w diecie wysoką zawartość antocyjanów – powyżej 16 mg na dzień – czterokrotnie rzadziej chorowały na Alzheimera.
– Podobne badania zrealizowano niedawno w Nowej Zelandii. Seniorzy, którzy spożywali więcej niż 10 mg antocyjanów dziennie mieli znacznie lepszą pamięć. Zapamiętywali o wiele więcej słów i nie mieli problemów z zapominaniem. To wszystko pokazuje jaki istotne są antocyjany w naszym odżywianiu – przekonuje nasz ekspert.

Gdzie jest najwięcej antocyjanów?

Najwięcej antocyjanów jest w ciemnych owocach. Czarna porzeczka, wymieńmy też czarny bez, aronia, jagoda kamczacka, borówka, śliwki. Wszystko to co jest ciemne. Antocyjany znajdziemy również w ciemnych warzywach, na przykład w bakłażanie czy w burakach. To ciekawe, że ich znalezienie na półce jest tak proste – mówi Małgorzata Jaszyk.

Ile antocyjanów należy spożywać?

Od lat dietetycy przypominają o filiżance owoców jagodowych codziennie. Przynajmniej pół szklanki świeżych owoców, ale codziennie, jeżeli mamy do nich dostęp. W Polsce sezon na świeże owoce jagodowe trwa o połowy kwietnia do połowy listopada. Jagodowa sztafeta składa się z truskawek, malin, bardzo bogatej w antocyjany jagody kamczackiej, dalej borówki wysokiej, jeżyny, czerwonej i czarnej porzeczki, aronii, rokitnika, agrestu i minikiwi. Natomiast zimą lub kiedy nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy o przetworach. Są soki z owoców jagodowych, owoce liofilizowane czy proszkowane. Dostępność tych owoców jest przez cały rok bardzo duża.
Kiedy będziemy mogli spróbować tegorocznych owoców kamczatki?
Jagodę kamczacką zbieramy w czerwcu, zaraz potem wchodzi borówka wysoka. Jako Polska mamy bardzo duże doświadczenie w uprawie borówki. Sporo plantatorów uznało, że spróbuje z jagodą kamczacką ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Wielu zachwyciło się tym owocem. Ma on kilkakrotnie więc związków prozdrowotnych. Antocyjanów ma kilka razy więcej. Ma kwercetynę, kwasy chlorogenowy, katechiny i ma też irydoidy, które ma tylko dereń. Jest to substancja, która bardzo rzadko występuje w owocach, a jest w jagodzie kamczackiej.
Czy w Polsce jest dużo plantacji jagody kamczackiej?
Jeśli ktoś tego nie wie, to jest to informacja zaskakująca. Polscy plantatorzy są pionierami uprawy w większej skali i promotorami tego gatunku. Polska jest liderem w produkcji jagody kamczackiej na świecie. Jest u nas najwięcej plantacji, są też największe na świecie. Na drugim miejscu są Kanadyjczycy.

Podobnie w ekologii. W Europie ekologiczne plantacje jagody kamczackiej można policzyć na palcach jednej ręki. Znamy tych plantatorów. Mamy takie nieformalne stowarzyszenie plantatorów ekologiczne jagody kamczackiej. Jest jedna plantacja w Niemczech, po jednej w Szwajcarii, Austrii, Belgi, Norwegii i w Szwecji. Teraz Finowie chcą zakładać plantacje i to jest wszystko. Większość europejskich plantacji jest w Polsce

 podsumowuje Małgorzata Jaszyk.

Owoce jagodowe są charakterystyczne dla naszego klimatu. Są częścią tradycji kulinarnej i współczesnej polskiej kuchni. Często spotykane określenie „superowoce” oznacza ich wybitne, potwierdzone badaniami, walory prozdrowotne. Mamy ich w Polsce wielkie bogactwo.
Zimą są dostępne w postaci przetworów. Mamy dżemy, konfitury, soki i nalewki, są owoce liofilizowane, suszone i najłatwiej dostępne mrożone. Warto wiedzieć, że zamrażane owoce nie tracą swoich przeciwutleniających właściwości. Zawarte w nich antocyjany są termostabilne.
Niech ich przysłowiowa filiżanka owoców jagodowych stanie się naszym codziennym nawykiem.

Małgorzata Jaszyk współkieruje firmą Nutracevit, która produkuje m.in. sok BIOHASKAP® Vitality, który trzy lata temu rozsławił jagodę kamczacką na targach Biofach. Zdobył on tytuł Best New Product 2019 w kategorii napoje, pokonując 100 innych eko produktów z całego świata. Więcej o jego walorach na stronie Biohaskap.com. Więcej o targach ma Biofach.de. Branża ekologiczna spotyka się na tej największej na świecie wystawie produktów ekologicznych w Norymberdze w dniach 14 – 17 lutego 2023 r.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! IV edycja.”

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

#PolishSuperFruits #PolskieSuperowoce

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najbardziej pożądane truskawki w Polsce ! Cena kilograma wynosi 620 złotych i najpewniej wzrośnie !

Cięcie gałęzi 4 cm + w sadzie. Sadownik ocenia cięcie piłą szablastą Bosch.