Choć nie ma dziś pełnej zgody co do tego, kto i gdzie pierwszy użył określenia superfood (superżywność), to jednak nie ma wątpliwości, że zrobiło ono zawrotną karierę. Sztandarowym, ikonicznym wręcz przykładem produktów spożywczych z kategorii superfoods – czyli posiadających szczególne walory odżywcze i prozdrowotne – są owoce jagodowe, w produkcji których Polska jest prawdziwym potentatem. Dowiedz się, dlaczego zasługują one na miano „superowoców”.
Bardzo dobrym przykładem polskich superfoods są: borówki, porzeczki, maliny i truskawki. Z uwagi na wysoką zawartość polifenoli i witaminy C, mają one właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wpływają na opóźnienie procesów starzenia. Warto korzystać z tych produktów sezonowych i najlepiej spożywać je w postaci surowej. W okresie zimowym owoce mrożone, liofilizowane czy suszone też będą dobrym rozwiązaniem
wskazują eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w filmie edukacyjnym na temat superfoods, jednocześnie przypominając, że tak naprawdę nie istnieje żaden pojedynczy produkt, czy też grupa produktów, które byłyby w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Serwis Zdrowie (zdrowie.pap.pl)
Źródła:
Harvard Health Publishing: „Eat this fruits for their anti-inflammatory benefits” – link
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „Superfoods – czyli jedzenie o niezwykłych właściwościach” – link
American Institute for Cancer Research – link
Cambridge Dictionary – link
Merriam-Webster Dictionary – link
Przemysł Spożywczy: „Superowoce” – link
GQ Magazine: „Are superfoods really all that super?” – link
Lonely Planet: „Talking superfoods and sustainability with Nandita Iyer” – link
UC Davies: „What makes superfood so super?” – link
Journal of Beautiful Business: „Of Superfoods and Superfads” – link
Strona internetowa SGGW: „Polskie superowoce” – link
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw