w ,

Resort stara się utrzymać ceny nawozów na poziomie „kontrolowanym”.

foto: istockphoto

Wysokie ceny gazu przełożyły się na ceny nawozów. Rolnicy wstrzymują się z zakupami, grożą protestami.

Przedstawiciele władz twierdzą, że starają się utrzymać ceny na poziomie „kontrolowanym”.

– podaje biznes.interia.pl

Dla producentów nawozów gaz jest jednym z kluczowych surowców decydujących o kosztach produkcji. Jak podają spółki z branży, odpowiada on obecnie za 80-90 proc. kosztów produkcji nawozów azotowych. Grupa Azoty wskazuje, że poza wysokimi cenami błękitnego paliwa problemem są też ceny fosforytów i soli potasowej. Spowodowały one lawinowy wzrost kosztów produkcji, przekładając się jednocześnie na ceny nawozów. Rolnicy wstrzymują się z decyzjami zakupowymi.

Jak poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Resort stara się utrzymać ceny nawozów na poziomie „kontrolowanym”.

Obecnie jest to ok. 2600 zł za tonę saletry amonowej u oficjalnego dystrybutora spółki Azoty, w firmie Agrochem. To jest poziom cen, choć wysoki, ale jeszcze możliwy do zaakceptowania przez rolników. Gdyby nie te działania, cena saletry mogłaby skoczyć nawet do 4 tys. zł za tonę

– mówił Henryk Kowalczyk dla PAP

Jednak jak szacuje rosyjski Gazprombank wysokie światowe ceny nawozów utrzymają się co najmniej do kwietnia 2022 roku. Analitycy tej instytucji zwracają uwagę, że koszt nawozów azotowych i fosforowych na świecie w 2021 roku się podwoił, cena chlorku potasu zwiększyła się półtora raza, a nawozów wieloskładnikowych wzrosła o 60 proc. W efekcie w końcówce zeszłego roku nawozy fosforowe kosztowały 700-730 dol. za tonę, mocznik 779 dol. za tonę, a nawozy azotowo-fosforowe 752 dol. za tonę. Średnioroczne ceny wszystkich rodzajów nawozów w 2022 r. będą wyższe niż w poprzednich latach. Analitycy obawiają się, że w najbardziej negatywnym scenariuszu w latach 2022-2023 nastąpi spadek plonów.

Również amerykański CoBank przekonuje, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ceny nawozów najprawdopodobniej pozostaną bardzo wysokie. Podobnie prognozuje S&P Global Platts – firma uważa, że obecne wysokie ceny nawozów prawdopodobnie utrzymają się w 2022 r.

  • źródło: biznes.interia.pl / PAP
UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najczęściej czytane treści w 2021 roku

Leasing w Polskim Ładzie – złe informacje dla rolników !