Uprawa jabłoni wymaga bardzo obszernej wiedzy w zakresie nie tylko Środków Ochrony Roślin, nawozów, agrotechniki ale również wiedzy na temat GLEBY! PH gleby odpowiada za pobieranie mikroelementów, które w konsekwencji odpowiadają za nasz plon. Oczywiste jest że, nikt nie uprawia sadu dla produkcji drewna.
Sadownicy muszą zdawać sobie sprawę, że bardzo istotne jest pH gleby, które posiadają w swoim sadzie. Zalecane i wskazane pH gleby jest ogólnie w granicach od 5,9 do 6,5 – natomiast co w sytuacji gdy wynik jest wyższy lub niższy?
Jeśli pH gleby masz zbyt wysokie:
- należy zakwasić glebę a to wcale nie jest takie łatwe, wiąże się to również z większym nakładem finansowym na produkty do nawożenia dolistnego ponieważ przy wysokim odczynie pH ciężko mikroelementy są ciężko pobierane z gleby. Jak wiemy wapń posypowo podnosi pH gleby i co-roku należy go dostarczyć do sadu – co zastosować w takiej sytuacji aby zastosować wapń lecz nie podnieść pH gleby? Sadownicy powinni zastanowić się nad wyborem siarczanu wapnia. Wapń jest łatwo dostępny oraz nie podnosi pH.
Jeśli pH gleby masz zbyt niskie:
- tutaj jest znacznie łatwiej ponieważ wystarczy zastosowanie wapna nawozowego posypowo. Ile wapna potrzebujesz do podniesienia pH dowiesz się w wynikach analizy gleby.
Ps. Jeśli wyniki badań gleby wskazują na potrzebę wykonania zabiegu wapniowego oraz magnezowego wybierz wapno magnezowe.
Bardzo ważne: NIE STOSUJEMY NAWOŻENIA WAPNIEM ORAZ FOSFOREM ZARAZ PO SOBIE. Zabiegu wykonywane zaraz po sobie grożą uwstecznianiem składników.
Czytaj również: