w ,

„Bella” pyszna Polska morela!

Na koniec lipca udałam się do Instytutu Skierniewickiego gdzie miałam okazję porozmawiać i skosztować wyselekcjonowanych przed InHort odmian moreli. Szczerze? Nigdy nie byłam fanatykiem tego gatunku owoców i daleko mi było od stwierdzeń aby morele były pyszne. Podczas wizyty w Instytucie Skierniewickim zapoznałam się trzema odmianami moreli: Taja, Skierniewicka oraz Bella i szczerze mogę przyznać, że bardzo miło zaskoczył mnie smak moreli! Dotychczas uważałam morele za owoce bez smaku… Od teraz moim ulubionym owocem będą zawsze morele a w szczególności odmiana Bella! Polecam każdemu, kto ma okazję spróbować moreli odmiany Belli aby przekonać się samemu jak pyszne i piękne mogą być Polskie morele. Ten kto próbował Belli myślę, że się zgodzi ze stwierdzeniem iż jest to UNIKATOWY SMAK MORELI!

Owoce moreli odmiany Bella są słodkie, soczyste idealnie odchodzą od pestki a ich miąższ jest wyrazisty podczas konsumpcji.

Bella –  odmiana ta  została wyselekcjonowana w Instytucie Skierniewickim. Drzewa rosną średnio silnie, tworzą nieco zagęszczoną koronę, z lekko zwisającymi pod ciężarem owoców pędami i gałęziami. Termin kwitnienia przypada 1-3 dni po odmianie Early Orange. Dotychczasowe doświadczenia pokazują’ ze Bella owocuje dużo obficiej niż np. Early Orange i Harcot.

Plon z jednego drzewa odmiany Bella w roku 2019 gdzie jak wiemy przymrozki odwiedziły również Skierniewice to około 8-10 kg! Plon takiej wielkości z jednego drzewa to duży plon a mało tego warto zauważyć, iż odmiana ta jak widać dobrze znosi przymrozki.

Wytwarza średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce, o masie 40_70g’ Przy słabszym owocowaniu mogą one osiągać masę ponad 80 g. owoce są atrakcyjne w wyglądzie, kulisto-owalne, spłaszczone na wierzchołku. Skórka jasno pomarańczowa z czerwonym marmurkowym rumieńcem, pokrywającym, w zależności od roku i sposobu cięcia drzew,

Odmiany Skierniewicka Stodka, Bella i Skierniewicka Późna są w badaniach rejestrowych C0B0RU, natomiast odmiana Taja zosała już wpisana do krajowego rejestru odmian’ Ośrodek Elitarnego Materiatu Szkółkarskiego w Prusach.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zero Pozostałości! Czy warto stawiać na tego typu produkcję?

Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego