280 tys. ton jabłek deserowych na Ukrainie w zapasie!

Analitycy EastFruit szacują zapasy jabłek deserowych na Ukrainie na 280 tys. Ton na dzień 1 lutego 2019 r., Czyli o 42% więcej niż w tym samym dniu ubiegłego roku. Jest to absolutny rekord rezerw jabłek w tym dniu w historii Ukrainy.

Eksperci wyjaśniają  wzrost zapasów  jabłek w porównaniu z rokiem 2018, zarówno rekordowym zbiorami, jak i rekordowym oddaniem do użytku magazynów owoców w ubiegłym roku, co umożliwiło utrzymanie znacznie większej ilości produktów do drugiej połowy sezonu. Powolne tempo sprzedaży jabłek w pierwszej połowie sezonu 2018/19 z powodu niskich cen i zwiększonej konkurencji na rynku jabłek miało znaczący wpływ na wzrost zapasów.

Od sierpnia 2018 r. do  stycznia 2019 r. Wdg. ekspertów EastFruit wyeksportowano około 23 tys. Ton jabłek, czyli o 2 tys. Ton więcej niż w pierwszej połowie sezonu 2017/18. Tak więc, w lutym-czerwcu, ukraińscy sadownicy muszą eksportować rekordowe ilości jabłek, zwiększając liczbę przesyłek dosłownie kilka razy, aby uniknąć konieczności zbytu jabłek na wiosnę i załamania się cen na rynku krajowym “, mówi Andrey Yarmak, ekonomista z wydziału inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.


Jeśli ocena rezerw jabłkowych na Ukrainie jest prawidłowa, to stawia Ukrainę na piątym miejscu w Europie pod względem rezerw jabłkowych po Polsce, Włoszech, Niemczech i Francji. Oznacza to również, że rezerwy jabłek na Ukrainie to obecnie więcej niż zapasy jabłek w Hiszpanii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Ponadto rezerwy jabłek na Ukrainie przekraczają rezerwy jabłek w Mołdawii i Serbii – dwóch największych europejskich dostawców tych owoców na rynek Federacji Rosyjskiej.

Nic dziwnego, że czołowi producenci i eksporterzy jabłek z Ukrainy aktywnie poszukują nowych rynków zbytu. W szczególności, w dniu 28 marca 2019 r., Fruit Trade Ukraine – Middle East odbędzie się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecnie ponad 30 dostawców owoców, jagód i orzechów z Ukrainy oraz wiodący importerzy i sieci supermarketów Bliskiego Wschodu już zarejestrowało się, aby w nim uczestniczyć.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.