250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski

250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku – taką informację zamieścił w dniu wczorajszym portal money.pl

– Pensja pod stołem, drogie mieszkanie i umywanie rąk w momencie wypadku. To standard dla Ukraińców – mówi Yuriy Karyagin, szef pierwszego związku zawodowego pracowników ze Wschodu.

Jak podaje portal money.pl : “252 tys. Ukraińców chce wyjechać jeszcze w tym roku. Kolejne 376 tys. chce opuścić nasz kraj w przyszłym. W sumie na Zachód w ciągu trzech lat planuje wyjechać aż 900 tys. Ukraińców.”

Co to znaczy dla Polaków? Z wyliczeń wynika, że co drugi pracujący w Polsce Ukrainiec ma już plany na wyjazd – raport “Ukraińcy na polskim rynku pracy” stworzonego przez EWL, firmę rekrutującą obcokrajowców i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdzie planują wyjechać pracownicy z wschodu?

Główne kierunki na których skupiają się obcokrajowcy w Polsce to: Holandia, W. Brytania, Niemcy, Czechy czy Norwegia.

Ukraińcy  powodem wyjazdu tłumaczą większe zarobki w Europie.

– Częściowej migracji pracowników z Ukrainy do Niemiec nie da się zatrzymać, nie jesteśmy w stanie konkurować (…) pod względem wysokości zarobków – przyznaje wprost w raporcie Andrzej Korkus, prezes EWL.

www.money.pl

– Pracownicy z Ukrainy nie tylko myślą o wyjeżdżaniu z Polski. Oni już to powoli robią, a kolejni już się szykują. Coraz więcej osób uczy się na przykład języka niemieckiego, bo to będzie główny kierunek wyjazdów – mówi money.pl Yuriy Karyagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników z Ukrainy w Polsce.

Jak podaje Paweł Kułaga dla portalu money.pl : – Pracownicy będą wyjeżdżać stopniowo. Najpierw pojedyncze osoby, które sprawdzą, jak się żyje w Niemczech, a następnie ściągną kolejne osoby. Obserwujemy już, że co dziesiąty kandydat nie chce przyjeżdżać do Polski, bo czeka na otwarcie rynku niemieckiego. Nie spodziewa się masowych wyjazdów – choć zdaje sobie sprawę, że część pracowników po prostu zmieni miejsce zamieszkania. A to i tak będzie problemem dla pracodawców, którzy już dziś mają ogromne trudności z zatrudnianiem.

UDOSTĘPNIJ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

You may also like...

2 komentarze

 1. kobieta pisze:

  uwagi wyżej są bardzo słuszne!

 2. fddf3333333 pisze:

  Tak tak niech jada 😀 mysla że u niemca to beda leżec a euro samo popłynie do kieszeni tam trzeba pracowac nie ma picia i za wszystko trzeba zapłacic Po drugie znajomosc języka to duże wyzwanie dla tak mądrych ukrainców co nie więdza nawet co to motyka 😀 Po trzecie sumienność i umiejetnosci owszem zachód zapłaci za prace ale tylko taka na najwyzszym poziomie nie fuszerke lub na odwal sie tam musi byc porzadek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.