Jaka jest najlepsza truskawka? Polska odmiana króluje w Europie…

Sezon truskawkowy w pełni… ceny truskawek przemysłowych wciąż spadają z dnia na dzień, jednak wygranymi w tym roku są plantatorzy z truskawką deserową. Europa w tegorocznym sezonie ma ogromny problem z truskawką deserową, która gwarantowała by jędrność i doskonałe czerwone wybarwienie. Serbia, Węgry, Czechy i Bułgaria poszukują truskawek z Polski, ale nie byle jakich truskawek  a truskawek odmiany: GRANDAROSA. Odmiana niedoceniana wciąż w Polsce rządzi na południu Europy. Planatorzy chwalą sobie truskawkę odmiany Grandarosa –nie ma dużych wymagań nawozowych a mało tego świetnie się ją uprawia na glebach lekkich.

“Odmiana Grandarosa robi szał w Europie” – wyjaśnia plantator Leszek Gałkowski, który odmianę uprawia 6-ty rok. “Jędrność tej odmiany jest znakomita! Na południe Europy dojeżdża bez problemu” – dodaje plantator.

“Zrezygnowałem z włoskich odmian i postawiłem na Granderosę, czego nie żałuję! Marmolada była dobrą odmianą, lecz do czasu kiedy na rynku nie pojawiła się Grandarosa. Owoce tej odmiany mają szansę wejść na całą Europę i być numerem jeden.” – tłumaczy podczas wywiadu pan Leszek Gałkowski.

Brakuje obecnie dobrej truskawki produkowanej w Polsce w okresie czerwca, jak się okazuję odmiana Grandarosa jest komfortowa, gdyż to kupcy zabiegają o nią a nie plantatorzy o kupców.

Czy odmiana Grandarosa jest odporna na choroby?

“W kwestii mączniaka można zaobserwować dużą odporność natomiast na szarą pleśń nie ma odmian odpornych. Chorobe szarej pleśni kształtują warunki atmosferyczne.” – wyjaśnia plantator Leszek Gałkowski

Pan Leszek z gminy Promna informuję, iż dziennie zbiera 10 ton odmiany Grandarosa a areał, który ma to 3 hektary. Zbiór z tego areału dowodzi plenności owoców. Mówi się, iż Roksana jest plenną odmianą jak czas pokazuje na rynku są wybitniejsze odmiany o wysokiej jędrności i plenności.

“Jeśli myślicie o deserowej truskawce to szczerze polecam tą odmianę natomiast jeśli nastawiacie się na przemysł odradzam” – mówi w wywiadzie pan Leszek Gałkowski.

Jeśli osobiście miałabym ocenić smak i jędrność truskawki to w skali od 0-5 szczerze z sercem daje 5+.

Odmianą deserową,  bardzo popularną wśród importerów  jest ‘Grandarosa’ wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, chroniona prawnie na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to odmiana średnio wczesna, o wysokiej plenności. Więcej informacji o odmianie”Grandarosa”:

 

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.