w ,

Zwalczanie bawełnicy korówki – raz a skutecznie!

Bawełnica korówka w obecnych latach nasila się w sadach zarówno starych i młodych a nawet i zdarza się w szkółkach. Larwy tego szkodnika żerują na pędach, gałęziach, korze oraz przenoszą się jesienią na korzenie. Bawełnica ta uskrzydlona jak i nie, przenoszona jest zazwyczaj przez wiatr.  Zarejestrowano w czerwcu, wrześniu oraz październiku najbardziej dynamiczny rozwój owego szkodnika. Występuje duże prawdopodobieństwo,iż  jeśli posiadacie stary sad z owym szkodnikiem, to że przy zakładaniu nowego nasadzenia – bawełnica przeniesie się. W celu stwierdzenia czy  bawełnica jest zagrożeniem należy ciągły monitoring. Bardzo ważne jest aby szkodnika zwalczać po przekroczeniu progu szkodliwości.

Próg zagrożenia wynosi : 2 drzewa przy koloni żyjącej
na próbie 50 drzew.

Zwalczanie oraz ograniczanie wiosną :

  • Acetamipryd (np.: Mospilan 20 SP, Sekil 20 SP)
    – przed kwitnieniem;
  • Tiametoksan (np. Actara 25 WG produkt mniej selektywny) – po kwitneiniu;
  • Flonikamid (np. Teppeki 50 WG) – po kwitnieniu wspomaga ograniczyć bawełnicę korówkę.
  • Spirotetramat (Movento 100SC) – stosować w okresie od końca kwitnienia do początku opadania owoców (czerwcowe opadanie). Zabieg wykonać najpóźniej na 4 tygodnie przed introdukcją dobroczynka gruszowego.

 

Uwaga ! Pamiętajmy o dodaniu zwilżacza oraz dużej ilości cieczy roboczej (800-1000l/ha) aby dobrze opryskać drzewa i pnie.

Bardzo dobrze w walce z bawełnicą korówką  w sezonie spisuje się fauna pożyteczna:

  • biedronki

  • skorki

  • złotooki

  • bzygowate

  • osiec korówkowy (najskuteczniejszy do zwalczania)

W ciągu całego sezonu możemy stosować:  Siltac®EC to zupełnie nowatorskie rozwiązanie służące do skutecznej walki z wieloma szkodliwymi owadami i roztoczami żerującymi na roślinach uprawnych. Preparat nie zawiera substancji aktywnych tradycyjnych, chemicznych pestycydów, co czyni ochronę roślin znacznie bezpieczniejszą.

Zwalczanie po zbiorach jesienią (drzewa bez owoców oraz bez owoców pod drzewami):

  • Chloropiryfos

(Zabieg będzie tylko skuteczny jeśli zostanie wykonany w momencie zanim bawełnica korówka przeniesie się na korzenie. Zabiegu nie wykonujemy w sezonie wiosennym oraz  letnim – jest  niebezpieczny w tym okresie dla fauny pożytecznej, oraz mogą występować
po preparacie pozostałości. Preparat jest silnie niebezpieczny – należy zachować ostrożność.)

Uwaga ! Warunki do zabiegu jesienią muszą  być odpowiednie aby zabieg był skuteczny: temperatura musi wynosić powyżej 15 stopni Celsjusza (zgodnie z etykietą ŚOR).  Skuteczność zabiegu można ocenić już po 2 tygodniach. Pamiętajmy o dodaniu zwilżacza oraz dużej ilości cieczy roboczej (800-1000l/ha) aby dobrze opryskać drzewa i pnie.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzisiaj (08.10.2018) do 13 będzie dostępna lista punktów skupu „ESKIMOS”

Brak informacji o interwencyjnym skupie jabłek !