w

Zrobię wszystko by polski rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować – Prezydent RP Andrzej Duda

Zrobię wszystko by polski rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować – Tymi słowami Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do rolników podczas dzisiejszych uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Tegoroczne obchody Dożynek Prezydenckich miały odmienny charakter niż w latach ubiegłych. Zamiast tradycyjnie w Spale, ze względu na pandemię koronawirusa, odbywały się w tym roku w Warszawie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

– Ten bardzo trudny moment, który przeżywaliśmy od kilku miesięcy i który cały czas przeżywamy, każe szczególnie w tym roku, podziękować polskim rolnikom – podkreślił Prezydent RP.

Głowa Państwa zwróciła uwagę, że każdy z nas mógł się przekonać jak ważna jest praca rolnika, jak ważne jest jedno z najważniejszych bezpieczeństw – bezpieczeństwo żywnościowe.

– Dziękuję rolnikom, że zagwarantowali w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe, jedno z najważniejszych w naszym życiu społecznym – powiedział.

Przypomniał także, że w roku obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej warto wspominać również o udziale ludności wiejskiej w obronie kraju we wszystkich trudnych momentach naszej historii.

Ze względu na specyfikę pracy w rolnictwie i jego znacznego uzależnienia od warunków pogodowych ten sektor gospodarki potrzebuje nieustannego wsparcia.

– Wsparcia ze strony rządzących, zrozumienia, dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania i dobrego sprawiedliwego dzielenia, tego co jest dla rolnictwa i tego, co dla rolnictwa może być wykorzystane – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej do rolnictwa trafi około 140 mld złotych.

– Chcę jasno powiedzieć wszystkim polskim rolnikom, że będę czynił wszystko, aby sprawy polskich rolników prowadzone były jak najlepiej i aby rolnik mógł w naszym kraju bezpiecznie gospodarować – zapewnił Prezydent RP.

Głowa Państwa odniosła się także do bieżących wydarzeń.

– Chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt – powiedział Prezydent Andrzej Duda komentując wydarzenia związane z procedowaniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Prezydent podkreślił, że kwestia dobrostanu zwierząt jest dla rolnika kwestią bytu, że jest to fundamentalna kwestia w gospodarstwie.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, a po pracach parlamentarnych ustawa trafi na jego biurko.

– Przy decyzji, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, dobrostanu zwierząt, ale będę miał także na względzie byt i jakość życia polskich rolników – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W dzisiejszych uroczystościach brał także udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który stwierdził, że jest poruszony i wzruszony słowami Głowy Państwa i bardzo za nie dziękuje.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że niedawne święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze było czasem podziękowań Bogu za opiekę i plony, a dożynki prezydenckie to czas podziękowań rolnikom za ich trud i wysiłek.

– Dziękujemy za to wszystko co wieś wnosi, ale jednocześnie widzimy, ile jeszcze trzeba uczynić, ile jeszcze mądrej, racjonalnej troski państwa, czyli mądrze rozumianej polityki, potrzeba, by wieś wykorzystała swój potencjał, by była dobrym miejscem do życia – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa stwierdził ponadto, że w rolnictwie nie brakowało i nie będzie brakować problemów. Zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu pozycja rolników w łańcuchu żywnościowym jest zbyt niska.

– Musimy wreszcie przełamać historyczną bezradność w zakresie organizowania się rolników do wspólnych działań, do spółdzielczości, czy do innych form prawnych, ba na tym we współczesnym świecie rolniczym polegają. Nie na ilości środków transferowanych z budżetów publicznych, unijnego czy krajowego, tylko w stopniu zorganizowania się rolników, których pozycja wtedy w łańcuchu żywnościowym jest większa – powiedział minister.

Szef resortu rolnictwa przestrzegał jednocześnie przed atakami jakie kierowane są w ostatnich latach pod adresem rolników.

– Są ideologie, które kwestionują rolę rolnictwa, rolę człowieka, który jest panem stworzenia i dehumanizują ludzi. To jest to zagrożenie, z którym my, rolnicy, nie jesteśmy sobie w stanie poradzić, bo to w sposób zasadniczy, poprzez fałszywą aksjologię, poprzez błędne wartościowanie dobra i zła, stawia rolników w sytuacji tych, którzy mają się tłumaczyć, których praca jest zakwestionowana. Zakwestionowana jest ich rola społeczna – stwierdził minister i przypomniał, że od tysięcy lat rolnictwo było traktowane jako szlachetna działalność człowieka. Działalność za jaką należy się szacunek, a nie atakowanie. 

– To na naszych oczach jest kwestionowane. Kiedyś symbolem dobrobytu był kraj mlekiem i miodem płynący. Teraz są ideologie, które mówią, że mleko jest efektem gwałtu na krowach i cierpienia przy doju, a miód jest produktem, który człowiek kradnie pszczołom – podkreślił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podziękował przedstawicielom organizacji rolniczych, że zgodzili się współpracować w ramach Porozumienia Rolniczego. Porozumienia, którego funkcjonowanie swoim patronatem objął Prezydenta RP.

– Może w najbliższych dniach jest potrzebne spotkanie tego Porozumienia by przedyskutować zagrożenia, które pojawiły się dla polskiego rolnictwa – powiedział szef resortu rolnictwa.

– Idea Porozumienia, które Prezydent bardzo wsparł polega na tym, że tylko wspólnie, razem władze państwowe, wspierane, wobec wspólnie wypracowanych idei, przez organizacje rolnicze, przez świat rolniczy, tylko wspólnie możemy rozwiązywać problemy, których w rolnictwie nigdy nie będzie brakowało – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Dożynki Prezydenckie rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele seminaryjnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale. Tę tradycyjną, coroczną uroczystość dziękowania za plony zapoczątkował prezydent Mościcki.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kaczyński zawiesił Ministra Rolnictwa – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, za głosowanie przeciwko zapisom ustawy o ochronie zwierząt.

„Borówka amerykańska i Malina” w filmie rynku hurtowego Bronisze