w

Zerowa stawka VAT na żywność aż do marca 2024 roku

Minister finansów Andrzej Kosztowniak zatwierdził rządowy projekt przedłużający zerową stawkę VAT na żywność aż do marca 2024 roku. Taki ruch był zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze przed weekendem. Natomiast kandydat na szefa resortu finansów w rządzie Donalda Tuska, Andrzej Domański, wskazał, że dyskusja na temat odwleczenia w czasie powrotu do 5 proc. podatku na cały 2024 r. zostanie podjęta „po zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych”.

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego minister finansów zatwierdził rządowe rozporządzenie, na mocy którego stawka VAT na żywność nie będzie obowiązywać jeszcze przez I kwartał 2024 r. Przypomnijmy, że zmniejszenie z 5 do 0 proc. podatku dla produktów spożywczych zostało wprowadzone w ramach „tarczy antyinflacyjnej” jeszcze w lutym 2022 r. 

Należy jednak pamiętać, że decyzja nowego rządu Mateusza Morawieckiego pierwotnie nie została uwzględniona w ustawie budżetowej na 2024 r. Odpowiedni projekt w tym zakresie został skonstruowany we wrześniu, czyli przed wyborami, i zakładał on powrót VAT-u na żywność do poziomu 5 proc. Choć część rozwiązań, które miały złagodzić w Polsce skutki inflacji, miało zostać porzucone w przyszły roku, deficyt w „publicznym portfelu” ma wynieść 4,5 proc. PKB, co oznacza sumę 167,4 mld zł.

Natomiast 20 listopada br. politycy PiS zgłosili do Sejmu projekt ustawy, który zakładał utrzymanie zerowego VAT-u na cały 2024 r. Takie rozwiązanie nie zostało jednak jeszcze poddane pod głosowanie parlamentarzystów.

Nowy minister finansów komentuje zerowy VAT na żywność. „Musimy zapoznać się ze stanem finansów publicznych”

Jeszcze przed weekendem, w czasie konferencji Donalda Tuska, który najprawdopodobniej stanie na czele rządu stworzonego przez partie KO, TD i Lewicę, głos w sprawie zerowej stawki VAT na żywność zabrał kandydat na ministra finansów – Andrzej Domański. Jak wskazał, zanim zapadnie decyzja o ewentualnym wydłużeniu programu, ekonomista „musi zapoznać się ze stanem finansów publicznych”.  

„Wiemy coraz więcej na temat finansów publicznych, priorytetów i o wszystkim tym będziemy informować na bieżąco, aby móc dostarczyć więcej informacji na temat stanu finansów publicznych. Będzie to możliwe po wejściu do resortu, które – mam nadzieję – odbędzie się jak najszybciej” – powiedział.

Natomiast w odpowiedzi na zapowiadany ruch ze strony premiera Morawieckiego, Domański wskazał, że należy „poczekać na rozporządzenie”.  – Przed chwilą premier Morawiecki mówił, że tego rozporządzenia być nie może. Jak wiemy, w budżecie na rok 2024 ten VAT był podniesiony do 5 procent. Po wejściu do Ministerstwa Finansów, po dokładnym zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych, podejmiemy stosowną decyzję – dodał.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/finanse/news-to-moze-byc-ostatnia-wazna-decyzja-rzadu-pis-jest-rozporzadz,nId,7199490#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=safari

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek przemysłowych – 11 grudnia 2023r.

Początek pracy nad jakością borówki to mocne cięcie