w

Chciał przewieźć środki chwastobójcze do Polski z Ukrainy. KAS udaremniła przemytu.

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt do Polski 25 kg środków chwastobójczych.

Jak potwierdzają eksperci – tego typu chemikalia często są podrabiane, a ich stosowanie może okazać się niebezpieczne.

Nielegalne środki ochrony roślin funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Hrebennem znaleźli podczas kontroli samochodu ciężarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski. Towar ukryty był w kabinie kierowcy oraz w schowku pod naczepą.

Funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie 25 litrów preparatu. Niewiadomego składu i pochodzenia chemikalia przewożone były w opakowaniach bez etykiet i instrukcji użycia. Kierowca ciężarówki przyznał, że są to środki chwastobójcze. Wyjaśnił, że o przewiezienie ich do Polski poprosił go mieszkający na Ukrainie kolega.

Przeciwko kierowcy funkcjonariusze KAS wszczęli postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grzywny mężczyzna wpłacił 400 złotych.

Preparaty chwastobójcze trafiły do magazynu KAS. Zostaną zniszczone.

***

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na legalny przewóz przez granicę środków ochrony roślin potrzebne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa.

Wprowadzanie do obrotu środków z nielegalnych źródeł, często niespełniających norm jakościowych, może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia i życia ludzi. Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

źródło: https://www.lubelskie.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zdziwisz się, ilu sadowników wciąż jest w trakcie zbiorów!

Ruszył nabór wniosków na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Weź 500 tys. zł. lub 100 tys. zł.!