w , ,

Zbiór mechaniczny powietrzem, czy ręczny? Podsumowanie sezonu na plantacji borówki w Rzeszowie.

Rosnące koszty pracowników są dużym wyzwaniem dla producentów borówki amerykańskiej. Kilka lat temu, trudno było uwierzyć, że owoce deserowe mogą być zbierane mechanicznie. W tym roku na rynku polskim pojawiło się rozwiązanie, do zbioru owoców deserowych. Kombajn Kokan oferuje możliwość zbioru borówki w kategorii deserowej.

Jak wyglądała praca kombajnu na plantacji borówki? Czy można mechanicznie zebrać owoce i sprzedać je na rynku deserowym? Jak prowadzić plantacje pod zbiór mechaniczny? Zapytaliśmy o to Panią Lucynę, posiadającej plantacje w okolicach Rzeszowa.

Nasz plantacja liczy 8 odmian posadzonych na 18 hektarach. Z pracownikami nie było w tym roku tak źle jak w poprzednim sezonie. Od tego roku posiadamy na swojej plantacji kombajn Kokan Air Berry Harvester. Zbieraliśmy, nim mechanicznie 2 i 3 zbiór borówki. Pierwszy zbieramy ręcznie, bo jest to najładniejszy owoc, jaki jest oraz bardzo zbity. Blucropa i Eliota będziemy dostosowywać do kombajnu, czyli ciąć go odpowiednio pod zbiór mechaniczny.

  • – informuje Pani Lucyna.

Skąd zrodził się pomysł na zakup kombajnu do zbioru borówki?

W poprzednim roku zostało nam dużo owoców na krzewie, dlatego też w tamtym roku postanowiliśmy, że zakupimy kombajn, aby zoptymalizować zbiory. Kokana mieliśmy okazje oglądać w Portugali. Praca jego podczas pokazu bardzo nam się podobała, gdyż zbiór odbywa się przy pomocy powietrza, a nie otrząsaczy. W czerwcu zamówiliśmy i w lipcu kombajn, był już u nas.

  • – informuje Panu Lucyna.

Gdzie trafiają owoce zebrane powietrzem przez kombajn?

Mechanicznie zebrana borówka w całości trafia na sortownie, gdzie część z niej trafia na rynek deserowy, a część na przemysł. Kombajn gwarantuje zbiór bez strat, jeśli krzewy są odpowiednio obcięte. Naszą plantację będziemy ciąć w tym roku odpowiednio pod zbiór w przyszłym sezonie.

  • – informuje Pani Lucyna.

Pełne podsumowanie zbiorów na plantacji Pani Lucyny kombajnem KOKAN, zobaczą Państwo w filmie niżej:

Więcej na temat technologii zbioru powietrzem

Kombajn Kokan zbiera borówki i pozostałe owoce jagodowe przy użyciu kombinacji prędkości powietrza i pulsacji, które można ustawić w celu dostosowania do odmiany i dojrzałości owoców, tak aby tylko dojrzałe borówki spadały na napompowane poduszki na talerzu wychwytującym.

Technologie powietrzne imitują naturalną burzę, potrząsając rodzimymi gałęziami, zbierając dojrzałe owoce, zmniejszając uszkodzenia roślin i jagód. Kombajn pracuje z obu stron krzewów, a pneumatyczne płyty wychwytujące otwierają się i zamykają, aby poruszać się po nasadzie roślin.

Kombajn idealnie nadaje się do świeżych deserowych borówek, ale może z powodzeniem zbierać maliny, jeżyny i czarne porzeczki. Kombajn Kokan zmienia całkowicie myślenie o zbiorze mechanicznym owoców deserowych.

Powietrzny kombajn do zbioru deserowego owoców jagodowych dostępny w Polskiej firmie Agrobard. Więcej szczegółów w kontakcie z przedstawiciel firmy Agrobard Piotrem Głogowskim: 508 095 407

Zapraszamy na Facebooka firmy Agrobard. 

Zbiór mechaniczny borówki kombajnem KOKAN 500L [ Air Berry Harvester ]

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. ale jestem wdzięczny za ten artykuł, bo naprawdę wiele mi wyjaśnił i wiele się w mojej głowie dzięki niemu wyklarowało. T

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sypią przemysł na pryzmy, w big bagi lub w kojce zrobione ze skrzyń.

Pomoc suszowa: Pominięto rolników ryczałtowych,  rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub prowadzących działalność