w ,

Zawiązki lecą garściami! Jaka odmiana najbardziej się obsypuje?

Sadownicy zgłaszają obecnie masowe opadanie zawiązków. Największe natężenie tego zjawiska występuje na grupie Jonagolda. Obficie leci również Golden, Ligol i Szampion (opad zawiązków jest zróżnicowany względem odmian i lokalizacji).

Zdaniem wielu producentów tegoroczny opad jest znacznie większy w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim.

W przypadku odmiany Prince zapowiada się gorszy sezon od poprzedniego, który też był słaby. Ligol, Golden no i Szampion to samo.

– informuje sadownik z gminy Biała Rawska

Sadownicy zjawisko opadania zawiązków obserwują przede wszystkim na odmianie Red Jonaprince. Obficie osypuje się również Golden, Ligol i Szampion. Na odmianie Red Jonaprince często można się spotkać z sytuacją, że z kwiatostanu spadają wszystkie zawiązki co w plonie oznacza, że w danym kwiatostanie nie wyrośnie w ani jeden owoc. Według relacji sadowników na duży plon w Goldenie, też nie ma co liczyć.

Bylem w goldenie i niestety tak się sypie, że u mnie zostanie max 10 jabłek na drzewie.

– informuje w dalszej rozmowie sadownik.

Z rozmowy z sadownikiem dowiadujemy się, że najmniejszy opad występuje w odmianie Gala.
Aktualny opad zawiązków to naturalne przerzedzanie jabłoni a pamietajmy, że przed nami tzw. Opad czerwcowy czyli Opad świętojańaki, który przez opóźnioną wegetacje (o około dwa tygodnie) może wystąpić dopiero w lipcu.

Problem naturalnego przerzedzania to nie jedyne zmartwienie teraz sadowników, dużo gorszym jest więdnięcie całych drzew: 

Wylatują całe kwatery sadów! Sadownicy przerażeni! Powód?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fundusz Klęskowy zamiast ubezpieczeń?

Zbieranie truskawek – jakie zarobki?