w

Zapowiedź: Trzy filmy szkoleniowo-edukacyjne dla sadowników przygotowuje sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Trzy filmy szkoleniowo-edukacyjne dla sadowników przygotowuje sandomierski oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dzięki nim będzie można poznać najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne w mechanicznym zbiorze jabłek, cięciu jabłoni oraz pielęgnacji gleby pod drzewami.

Piotr Lipiński, dyrektor oddziału ŚODR w Sandomierzu mówi, że głównym celem projektu jest to, aby sadownicy po obejrzeniu tych filmów przeanalizowali, czy dane rozwiązania mogłyby sprawdzić się w ich sadach. Dotyczy to m.in. mechanicznego zbioru jabłek z wykorzystaniem kombajnu  posiadającego listwę przesuwającą się wraz z zerwanymi owocami wprost do skrzyni. Taka maszyna  wyposażona jest w fotokomórki określające odległości pomiędzy drzewami, jest samobieżna i samoobsługowa.

– W obecnej sytuacji, gdy brakuje rąk do pracy, warto przeanalizować, czy taki zbiór nie byłby zasadny. Część sadowników sandomierskich pracuje już na takim i podobnym sprzęcie, ale nie wszyscy. Warto wiedzieć, na ile jest to wydajne – powiedział Piotr Lipiński.

Z kolei film dotyczący pielęgnacji gleby pod drzewami ma uprzedzić fakty związane z planami wycofania z rynku jednego z czynnych środków stosowanych w preparatach do zwalczania  chwastów. Nagranie ma podpowiedzieć inne, możliwe rozwiązania w zakresie usuwania chwastów.

Filmy wykonuje firma zewnętrzna. Mają być gotowe pod koniec listopada i zostaną udostępnione na stronie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Instytucja uzyskała na ten cel dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Koszt projektu wynosi 120 tys. zł.z

źródło: https://www.radio.kielce.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odmiana jabłoni Chopin – uprawa, podkładka, owocowanie, choroby, szkodniki [VIDEO]

Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii: Jabłka są sprzedawane za 20 do maksymalnie 60 groszy za kilogram.