Rolnik to wymagający, specjalistyczny zawód, a praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zachowanie bezpieczeństwa. Prowadzenie gospodarstwa rolnego to praca na wielu stanowiskach, a to oznacza, że rolnik musi posiadać wiele różnych umiejętności.
Zapewnienie bezpiecznej pracy wiąże się z kilkoma elementami. Gospodarstwo rolne musi być właściwie zorganizowane czyli np. część mieszkalna musi być oddzielona od części produkcyjnej, musi panować porządek (uporządkowane narzędzia, odpowiednie oświetlenie podwórza) a przestrzeń powinna być właściwie oznakowana. Statystyki[1] prowadzone przez KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) pokazują, że w 2020 roku najwięcej wypadków miało miejsce właśnie na podwórzu, w budynkach inwentarskich i gospodarczych. Właściwie zorganizowana przestrzeń w gospodarstwie to pewność, że domownicy oraz ewentualni goście są bezpieczni i nie mają dostępu do niebezpiecznych miejsc i narzędzi.
Oprócz ciągników oraz innych maszyn, jednym z narzędzi pracy rolnika są także środki ochrony roślin. Wiele z nich to substancje kwalifikowane jako niebezpieczne, dlatego powinny być właściwie przechowywane – czyli zgodnie z przepisami prawa i zaleceniami producenta. W każdym gospodarstwie rolnym powinien być wydzielony magazyn, w którym rolnik przechowuje środki ochrony roślin. Musi to być miejsce zamknięte, odpowiednio oznaczone a produkty powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach. Dostęp do niego powinien mieć tylko rolnik. Magazyn powinien być zlokalizowany z dala od miejsc podatnych na pożar i zalanie oraz wrażliwych na zanieczyszczenia chemiczne (np. zbiorniki i cieki wodne, ujęcia wody).
[1] Źródło: https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/wypadki-przy-pracy-rolniczej/
Izabela Kaczorowska