w

Zamiast pełnej emerytury dla rolnika, dodatek w kwocie 230 złotych? Przepisy w KRUS do zmiany!

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 24 marca 2021 r., wystąpił 13 kwietnia 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie konieczności wprowadzenia zmian w systemie emerytur rolniczych. Jednym z najpilniejszych problemów jest kwestia świadczeń zbiegowych i łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS.

W przypadku gdy rolnik przez część aktywności zawodowej opłacał składki emerytalne w powszechnym systemie emerytalnym, a następnie, jednak krócej niż 25 lat, w KRUS nie może uzyskać pełnej emerytury rolniczej.

Uzyskuje wtedy jedynie dodatek w kwocie około 230 zł za lata przepracowane jako ubezpieczony w KRUS. Przepisy te budzą sprzeciw rolników, ponieważ często zdarza się, że do emerytury w KRUS brakuje kilku lat, a łącznie okresy składkowe wynoszą nawet ponad 40 lat.

Zdaniem samorządu rolniczego emerytura w takich przypadkach powinna być wyliczona proporcjonalnie do okresów składkowych w każdym z systemów emerytalnych.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR wystąpił o jak najszybsze doprowadzenie do zmiany przepisów, powodujących ww. sytuacje.

źródło: KRIR

„Trzynasta i czternasta” emerytura dla emerytów i rencistów KRUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Stwierdzono występowanie brązowej plamistości gruszy!

Sadownicy nie mają możliwości ubezpieczyć sadu od przymrozków! Czy Minister Rolnictwa pomoże?!