Zamiast jabłek – ogórki?

Wiele gospodarstw przyglądając się wieloletniej sytuacji na rynku sadowniczym, szuka różnych alternatyw zarobkowych. Sadownicy często decydują się inwestować w uprawy rolnicze – nie koniecznie związane z owocami.  Najczęściej sadownicy z powiatu Rawskiego i Grójeckiego uprawiają na małych areałach: kapustę, pomidory czy ogórki. W dzisiejszym artykule skupimy się na uprawie ogórków. Nie jeden rolnik powie, że uprawa ogórków nie jest wymagająca. Sadownicy którzy podejmują się uprawy ogórków gruntowych sami podkreślają: “rosyjska ruletka” – są lata kiedy cena jest rewelacyjna ale również są takie gdzie wychodzimy na minusie (chciałoby się napisać “jak wszędzie”).

Cena jabłek w 2018 była conajmniej “śmieszna”, rok 2019 nie jest koniecznie lepszy bo mimo lepszych cen jabłek jest miejscami nawet do 90% mniej owoców na drzewach. 

Ogórki to złoty interes jednoroczny dla osób, które faktycznie mają mały areał pola i szczęście – jeśli trafimy w odpowiednim roku z wsadzeniem ogórka, zysk może okazać się pomocą finansową w utrzymaniu gospodarstwa sadowniczego. Sadownicy nie chwalą się, iż zajmują się tą uprawą ponieważ wykorzystują ją do finansowania gospodarstwa sadowniczego.

Nakład na założenie jednego hektara ogórka jest bardzo różny i zależy od wielu czynników, same natomiast nasiona kosztują  od 1500 zł do 3 000 zł.

Cena ogórków po 15 sierpnia spadła o 14%. Według uczestników rynku główną przyczyną tej sytuacji był nieaktywny popyt. Jednocześnie podaż rynkowa nieznacznie wzrosła ze względu na podaż produktów z szklarni letnich. W rezultacie sprzedawcy postanowili obniżyć ceny, aby przyspieszyć sprzedaż i zapobiec gromadzeniu się dużych ilości niesprzedanych produktów.Warto dodać, że w tej chwili ceny ogórków w polskich gospodarstwach domowych są średnio o 24% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ogórki sprzedawane są w skrzyniach, workach albo klatkach. Cena w tym roku do 15 sierpnia kształtowała się następująco:

 • drobne ogórki 6-9  cm (korniszon) do 3 zł /1 kg.
 • średnie (kwaszeniak) 1,5 zł – 2zł /1kg

Po 15 sierpnia jest bardzo ciężka! Najlepszy zbyt na ogórki jest w lipcu natomiast to czy będziemy je mieć w tym okresie zależy bardzo dużo od pogody. Ostatnie dwa sezony sadownikom pokazały, że pogoda dopisuje – gorące lata. Ogórki okazują się alternatywą dla sadowników z prostej przyczyny są to uprawy jednoroczne więc ryzyko strat takich jak ponosimy przy uprawie jabłek jest dużo niższe.

Po za plusami w uprawie ogórka występują minusy takie jak na przykład – brak rąk do pracy. W okresie zbiorów ogórka kończą się zbiory truskawki, zaczynają borówki oraz maliny a pracownicy jednak wolą prace przy owocach niż ogórkach, gdzie należy się schylać i słońce daje się mocno we znaki.

Jeśli trafi się rok z ceną oraz dostępnymi pracownikami to uprawa ogórka okazuję się super biznesem! Z hektara w najlepszym roku można uzyskać nawet 60-70 tys. złoty – i tutaj należy znowu zaznaczyć, że sadownicy te pieniądze wydają na utrzymanie gospodarstwa sadowniczego, do którego jak się okazuję co roku dokładamy! Jeśli nie ma ceny (brak opłacalności zbioru) oraz brak rąk do pracy – ogórki sadownicy talerzują. Pamiętajmy, iż jak napisałam wyżej jest to jednak rosyjska ruletka na którą wpływa : pogoda, siła robocza, zbyt oraz cena!

UDOSTĘPNIJ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.