w , ,

Prognozowane zagrożenia i zalecenia ochrony w sadach pestkowych

Sad Nowoczesny 3/2022r. 

Prognozowane zagrożenia i zalecenia ochrony w sadach owocowych (cz. II). Szkodniki pestkowych. – Mgr inż. ogr. Tomasz Sikora

Biorąc pod uwagę problemy agrotechniczne 2021 r. oraz łagodny przebieg zimy, można spodziewać się rozwoju populacji szkodników różnych gatunków drzew owocowych. W najnowszym wydaniu Sadu nowoczesnego prezentowane są główne problemy dotyczące ochrony sadów pestkowych.

W sadach śliwowych w pierwszej kolejności może wystąpić problem z mszycami. Dużym problem okazać się może pordzewiacz śliwowy lub przędziorek. Omawiając prognozowane zagrożenia ze strony szkodników w kwaterach śliw, nie można pominąć owocówki śliwkóweczki, która „spędza sen z powiek” niejednemu sadownikowi.

Również w kwaterach czereśni i wiśni, należy być przygotowanym na wzmożony rozwój populacji gatunków mszyc. W nadchodzącym sezonie może wystąpić „kłopot” z mszycą czereśniową albo mszycą wiśniowo-przytuliową. Dużym zagrożeniem w dalszym ciągu będą muchówki, do których należą nasionnica trześniówka oraz występująca równolegle – nasionnica wschodnia. Ostatnim, a zarazem bardzo ważnym szkodnikiem, którego uciążliwość wzrasta z roku na rok, jest muszka plamoskrzydła.

W przypadku sadów brzoskwiniowych „w natarciu” będą przede wszystkim mszyce, a w szczególności – mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i mszyca brzoskwiniowo-trzcinowa.

Jakie zabiegi wykonać w jakich dawkach, i przede wszystkim w jakiej fazie wegetacji, aby zwalczyć w swojej uprawie pestkowej konkretnego szkodnika dowiedzą się Państwo w najnowszym wydaniu Sadu Nowoczesnego 3/2022r.

Cały artykuł dotyczący problematyki prognozowanych zagrożeń i zaleceń ochrony w sadach owocowych można pobrać bezpłatnie w formie pliku PDF.

>>> POBIERZ <<<

W dwóch częściach znajduje się tematyka dotycząca problemów ochrony sadów ziarnkowych i pestkowych.

Przypominam o wciąż trwającym konkursie, gdzie główną nagrodą jest opryskiwacz Wulkan Max Flow od firmy Bury Maszyny Rolnicze.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pogoda na najbliższy tydzień: Początek tygodnia słoneczny. Nocami przymrozki.

Czy środki ochrony roślin podrożeją?