w

„Akcyza na cydr nie powinna być zlikwidowana” – w RMF FM minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Man pours a glass of vintage apple wine out of ice cold bottle

„Z wszystkimi osobami trzeba rozmawiać. Pan Kołodziejczak ma dużo dobrych pomysłów. Sposób ich wdrożenia możemy przedyskutować. Chętnie się (z nim – przyp. red.) spotkam”

– zadeklarował w Porannej rozmowie w RMF FM wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o ewentualne spotkanie z liderem AgroUnii Michałem Kołodziejczakiem.

„Nie popieram w żaden sposób wyrzucania na ulice żywności – to w naszej kulturze nie jest dobrze przyjęte”

– zadeklarował, odnosząc się do formy protestów rolniczych. Pytany o błędy jego poprzednika Grzegorza Pudy, odparł: „relacje z rolnikami trzeba mocno poprawić. Choćby przez bardzo liczne spotkania”.

Akcyza na cydr nie powinna być zlikwidowana – to by wyszło poza kontrolę. Ważne, by była porównywalna z takimi samymi niskoalkoholowymi produktami – np. z piwem – zadeklarował w Porannej rozmowie w RMF FM nowy minister rolnictwa. Piwo ma bardzo małą akcyzę. Jeśli cydr by miał taką samą akcyzę jak piwo to wtedy wszystko byłoby w porządku. To jest zadanie dla mnie

– zapewnił Kowalczyk.

Na pytanie redaktora Mazurka: Pan będzie chciał, żeby akcyza na cydr została zmniejszona?

Minister odpowiedział:

Żeby została zrównana z porównywalnymi napojami, takie jak piwo np. Chodzi o to, żeby procent alkoholu zawarty w napojach alkoholowych był podobnie opodatkowany. Obniżka akcyzy na cydr?

Kowalczyk mówił też, jak będzie walczył z wysokimi cenami nawozów.

Można w Europie zrobić obniżanie akcyzy (na gaz – przyp. red.), zawieszenie opłat z tytułu emisji CO2, to też jest istotny składnik kosztowy przy produkcji nawozów

 – powiedział minister rolnictwa. Rober Mazurek zapytał, czy Polska może u siebie obniżyć lub zlikwidować akcyzę na gaz.

Może, ale w jakimś małym zakresie 

– odpowiedział Kowalczyk. Czy zatem wicepremier Kowalczyk doprowadzi do obniżenia akcyzy na paliwa gazowe? Tak będę prowadził te rozmowy, żeby się nad tym zastanowić – odpowiedział Kowalczyk.

źródło: RMF 24

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obecnie największym problemem w rolnictwie jest wzrost cen nawozów – minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

Zamykam swoją kadencję wieloma programami przygotowanymi w resorcie rolnictwa minister – Puda podsumowując rok pracy w ministerstwie.