w

Za pomocą strony praca.gov.pl może zgłaszać pracowników z Ukrainy

Na stronie praca.gov.pl można już dokonywać powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca ma 14 dni na dopełnienie tego obowiązku.

Nowe rozwiązania wprowadziła uchwalona w ostatnich dniach ustawa o pomocy Ukrainie. Zgodnie z przepisami ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, rusza w środę (16 marca). Po nadaniu numeru PESEL obywatele Ukrainy będą mogli podjąć pracę w Polsce.

Według nowych przepisów pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest już możliwa na stronie praca.gov.pl.

Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i szkoleń – na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

  • źródło: www.radiopik.pl / PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Panele słoneczne do ochrony drzew owocowych we Francji

12 tys. kary za przewożenie do Rosji drzewek jabłoni bez zezwolenia