w

Wyniki ankiet dotyczących struktury odmian jabłoni w polskich sadach

Sady jabłoniowe: 80% nasadzeń stanowi grupa 7 odmian – kolejne wyniki ankiety 

Często dyskutujemy na temat prognoz zbiorów w Polsce. Dziś głos należy do samych sadowników. Wspólnie oszacujmy polską produkcję. Dlaczego warto włączyć się w ten projekt? Prognozy zbiorów, a później rzeczywiste wyniki odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu rynku jabłek. Przede wszystkim rzetelne dane pozwalają podejmować świadome decyzje. Jak wygląda faktyczny udział poszczególnych odmian w krajowej produkcji, których owoców zebraliśmy najwięcej, a których mniej i co za tym idzie – czy warto sprzedać swoje jabłka prosto z drzewa, czy skierować je do przechowywania. To dosyć oczywiste argumenty, które przychodzą na myśl samym sadownikom. Jednak nie możemy zapominać, jak ogromną rolę odgrywają prognozy zbiorów w kształtowaniu sytuacji rynkowej i to zarówno tej wewnętrznej, jak i międzynarodowej

Prezentujemy kolejne wyniki ankiet dotyczących struktury odmian jabłoni w polskich sadach, która znajduje się na stronie www.liczymyjablka.pl. W anonimowej ankiecie prosimy sadowników o informacje na temat areału sadu, udziału poszczególnych odmian, a także posiadanej bazie przechowalniczej. Ostatnie pytanie dotyczy oceny tegorocznych zbiorów. O wypełnienie tej samej ankiety poprosiliśmy także grupy i spółdzielnie sadownicze. 

Do końca września udało się zebrać dane z ponad 300 gospodarstw. Jako że ankiety są anonimowe, lokalizację gospodarstw określa tylko kod pocztowy, ale dzięki temu wiemy, że ankietę wypełniali sadownicy z całej Polski. Zapraszamy wszystkich sadowników do udziału w ankiecie – wystarczy kilka minut na stronie www.liczymyjablka.pl.

W porównaniu do pierwszych wyników ankiet nie zmieniała się grupa odmian która po zsumowaniu daje 80% deklarowanej przez sadowników produkcji. W porównaniu z poprzednimi wynikami na pierwsze miejsce zdecydowanie wysunął się Red Jonaprince czego zresztą można było się spodziewać za to warto podkreślić dość duży udział w strukturze nasadzeń odmiany Szampion. Spodziewaliśmy się także, że nieco większy będzie udział Goldena. W sadach które zgłoszono do projektu Idared stanowi tylko albo jeszcze 13%. 

Udział procentowy głównych odmian w strukturze nasadzeń gospodarstw sadowniczych: 

Ponad 65% sadowników (10% więcej niż poprzednio)  oceniła tegoroczne plony w swoich sadach jako słabsze niż rok wcześniej – najczęściej wskazywali, że są one o 20 do 30% niższe niż w roku 2022. Większe zbiory niż rok wcześniej deklarowało już tylko 20% sadowników, przy tym wzrost plonu w ich ocenie był na poziomie miedzy 10, a 20%. Dla 15% ankietowanych plony są na tym samym poziomie. 

Jeszcze raz zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej na stronie: www.liczymyjabłka.pl – ankieta będzie dostępna do końca listopada

Działania realizowane są w ramach zadania „Badania rynku jabłek w Polsce” realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, finansowanego z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak sprawdza się ładowarka Manitou ULM w gospodarstwie sadowniczym?

Ruszyła sprzedaż biletów na 14. Targi Sadownictwa i Warzywnictwa, Kielce 17-18 stycznia 2024