w ,

WYJAŚNIAMY: Dlaczego owoce i warzywa zdrożały w 2019?!

Rok 2019 jest nie tylko ciężki w produkcji owoców i warzyw dla rolników oraz sadowników ale również uskarżają się konsumenci! Dla przykładu porównajmy ceny w roku 2018 oraz 2019 aby uzmysłowić o jakich podwyżkach cen na owoce i warzywa mówimy:

Produkt

Cena 2018

Cena 2019

Minimalna Maksymalna Minimalna Maksymalna
Pomidor 2,17 3,67 3,40

5,20

Jabłka 0,80 1,50 1,50 4
Pietruszka 10 14 12 15
Ziemniaki 0,53 0,87 1,87 2,50

W niektórych grupach owoców i warzyw wzrost cen wynosi nawet 100% w porównaniu do roku 2018! Pomidory i jabłka wykazują wręcz podwyżki ponad 100%!

Na proces produkcyjny owoców i warzyw działają głównie cztery  czynniki pogodowe:

  • brak wody
  • przymrozki
  • niski poziom wód w rzekach
  • wysokie temperatury powodujące suszę

Rok 2019 w Polsce był obfity w wszystkie cztery wyżej wymienione czynniki.

Wzrost cen wynika głównie z zmian klimatycznych ale nie tylko!

Czy program 500+ wpływa na wyższe ceny owoców i warzyw?

Padają często hasła: „ludzie dostają 500+ więc ceny za owoce i warzywa zdrożały.” Czy naprawdę to ma znaczenie? Jesteśmy świadkami obecnie dużego eksperymentu społecznego oraz finansowego, jeśli chodzi o kwestie programów społecznych one nie mają tak dużego wpływu na wzrost cen owoców i warzyw. Dlatego iż jest to grupa produktów  w których nie występuje jakiś nie naturalny wzrost popytu jak np. przy usługach hotelarskich czy restauracyjnych. Programy społeczne wpływają na to, iż ludzie częściej jedzą w restauracjach czy wyjeżdżają nad Polskie morze.

Ceny żywności są zależne od cen prądu!

Tak to prawda! Ceny produktów rolnych są bardzo związane z cenami prądu! W roku 2019 rolnicy mieli podwyżki prądu, mówiono, że prąd nie zdrożeje; podwyżki będą nie odczuwalne… Oczywiście zwykłym ludziom prąd nie podrożał! Natomiast przedsiębiorcom podrożał. Rolnicy posiadają chłodnie, szklarnie, tunele, komory i inne powierzchnie budowlane które są kwalifikowane jako budynki przedsiębiorstwa a mało tego produkcja owoców i warzyw to przedsiębiorstwo! Ceny prądu podrożały właśnie producentom owoców i warzyw. W lipcu tego roku było gigantyczne zamieszanie „ile przedsiębiorcy mają płacić za prąd”. Już wiemy, że rachunki za prąd i ceny za jeden MW to nawet powyżej 550 zł po podwyżce.

Ceny hurtowe i detaliczne paliw.

Ceny paliw zawsze szybko rosną a potem bardzo wolno opadają. Paliwo nie tankują tylko taksówkarze i firmy transportowe ale również producenci rolni. Ceny paliw to kolejny czynnik wpływający na ceny owoców i warzyw.

Pośrednicy!!!

Bardzo duży procent ceny owoców i warzyw jest dla pośredników… bo gdyby ludzie mogli towar kupować bezpośrednio od producenta napewno ceny były by znacznie niższe. Pośrednicy między hipermarketem a producentem rolnym to kolejna machina do zarabiania pięniędzy.

Reasumując rolnik produkuje towar, wiosna przynosi przymrozki a lato suszę, w lipcu drożeje prąd a w sierpniu paliwo. Wynik: Produkty rolne drożeją lecz co jest absurdem, fakt że podwyżka cen nie wędruje do ROLNIKA!

Pozwolę sobie zacytować wpis na facobok’u Tomasza:

„Rolnik żeby wyprodukował zboże musi kupić paliwo – które zawiera podatek i akcyzę, środki ochrony roślin, maszyny i tak dalej, wszystkie te wymienione zawierają już podatki. Następnie sprzedaję to towar do jakiegoś pośrednika , który sprzedając dalej , który mieląc zboże na mąkę również płaci podatki sprzedając mąkę do firmy która zajmuje się redystrybucją tej mąki do mniejszych detalicznych sprzedawców, potem mąka trafia do piekarni i każdy kolejny z tych pośredników płaci podatki, ZUS i tak dalej… Jeżeli zrozumiesz tą machinę zrozumiesz jakim niewolnikiem jesteś a teraz przejdźmy do liczb:

Jeżeli zarabiasz : 5000 zł
to suma podatków jakie płacisz to: 4150 zł.
czyli wartość właściwa produktów za które płacimy to 850 zł.”

Na pytanie skierowane do konsumentów: „Czy odczuwasz podwyżki cen żywności?” aż 95% osób odpowiedziało TAK.

 

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

APEL DO SADOWNIKÓW: zaprzestańcie dostaw jabłek przemysłowych.

Maliszewski: wstrzymajmy sprzedaż…