W ubiegłym roku wielu plantatorów zlikwidowało maliny z powodu bardzo niskich cen! Rok temu średnio kilogram kosztował ponad 1,5 zł za kg w tym roku plantatorzy mogą liczyć na ceny w granicach 5 zł za kg. Dodatkowym aspektem przemawiającym na korzyść cen Polskich malin jest fakt, że Serbia jako kraj główny produkujący maliny ma dużo niższe zbiory.

Duża burza była w około ceny czarnej porzeczki. Wiadomo już, że ceny kształtują się od 1 zł do 1,20 zł za kg za owoce do mrożenia. W ubiegłym roku cena byłą skandaliczna i wynosiła 40 groszy za kg! Podobnie jak w przypadku malin wiele gospodarstw zwyczajnie w świecie skosiło plantację.

Wczesne wiśnie już są dostępne na rynku, lada dzień rozpoczęte będą zbiory wiśni na mrożenie Utówki. Ostania aktualna ceny wiśni na mrożenie to około  2,25 zł/kg. Sadownicy wciąż czekają na lepsze ceny.

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczącej rynków rolnych i przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami spożywczymi dot. skupu owoców i warzyw. Została ona już zaakceptowana przez Radę Ministrów i m.in. przewiduje wzmocnienie kar za brak umowy kontraktacyjnej oraz wprowadza cenę referencyjną na skup tych produktów.

W tym roku resort rolnictwa zaproponował, aby na rok 2019 ceny referencyjne :

Reasumując dlaczego ceny za wiśnie, czarną porzeczkę oraz maliny powinny być większe? Ponieważ producenci sygnalizują, że plony w sezonie 2019 z 3 do 5 hektarów  są adekwatne do plonów z jednego hektara w 2018 roku. Należy nadmienić, że takich gospodarstw jest wiele.