Cena malin i czarnej porzeczki!

Agrobiznes w TVP w dniu 04.07.2019 podaje: Koniec skupu truskawek. Czas na zakup letnich malin i porzeczki !

Malin jest w tym sezonie mało, brakuje szczególnie tych najlepszej jakości. Stad wysokie  ceny. Owoce klasy ekstra dowiezione do zakładu kosztują ponad 4 zł. Poziom 4 zł przekracza także klasa pierwsza. Ceny klasy drugiej w punktach skupu zaczynają się od 3,3 zł/kg. To stawki kilkadziesiąt procent wyższe niż przed rokiem.

Agrobiznes podaje również: Niemal dwa razy droższe niż przed rokiem są czarne porzeczki. Ceny w tym sezonie odbijają się od dna ale to i tak niskie stawki. Za owoce do mrożenia przetwórnie płacą około 1 zł/kg. Za te do tłoczenia zaledwie 0,60 zł/kg.

Gospodarze sami mówią, iż przy plonie 1,5 tony z ha nie będzie opłacało im się zbierać czarnej porzeczki jeśli  przetwórnia nie zapłaci odpowiednich pieniędzy.

“… za 40 groszy nikt nie będzie ani rwał ani kombajnował…”

Co ciekawsze ceny za czarną porzeczkę są dużo niższe (czarna porzeczka 60 groszy – 1 złotówka) niż zamieszczone na stronie internetowej MRiRW w  projekcie umowy kontraktacyjnej wraz z przedziałami cenowymi na sezon 2019. Ceny  do umów kontraktacyjnych zostały zweryfikowane przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy. Cena sugerowana za porzeczkę do mrożenia wynosi od 1,50 zł do 3 zł, natomiast cena za owoce na koncentrat kształtuję się od 1,25 zł do 2,50 zł.

Jak ma się to do rzeczywistości? Gdzie regulacje cen referencyjnych? Jak wyjaśniał w Agrobiznesie Minister Rolnictwa:

– … w wolnym rynku nie da rady narzucić nikomu cen, ale to będą ceny odzwierciedlające również poziom kosztów w rolnictwie, jako ceny wzorcowe– powiedział Minister Ardanowski. Na ich podstawie każde proponowanie rolnikom cen niższych od tych sugerowanych, będzie mogło być przez rolników zaskarżone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów , który sprawdzi czy nie dochodzi przypadkiem do wykorzystywania przewagi kontraktowej.

“Towaru jest niewiele, za kwotę 60 groszy nie warto nawet wynajmować kombajnu do zbioru – wyjdziemy na minusie!”

Niemile zaskoczyły plantatorów porzeczki kolorowe. Owoce przeznaczone do mrożenia skupowane są nawet poniżej 1 zł/kg. W ubiegłym sezonie cena była ponad dwa razy wyższa.

źródło: Agrobiznes TVP

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.