w ,

Warto wykorzystać obecne warunki pogodowe do zwalczania miodówki!

foto: SYMBIOZ

Wyższe temperatury powietrza wpływają na większą aktywność owadów co można zaobserwować w trakcie lustracji sadów. Proces składania jaj przez wybudzone z zimowej diapauzy osobniki dorosłe miodówki gruszowej plamistej trwa zazwyczaj kilka tygodni i w zależności od przebiegu pogody może zakończyć się przed lub po okresie kwitnienia grusz – informuje na swoim Facebook SYMBIOZ.

Liczne złoża jaj składanych na najmłodszych pędach, krótkopędach czy rozwijających się pąkach liściowych i liściowo-kwiatowych definiują poziom zagrożenia jakie stanowić będzie miodówka zanim otworzą się pierwsze kwiaty. W sadach z dużą presją tego szkodnika, szczególnie w tych miejscach gdzie organizmy pożyteczne nie są objęte szczególną opieką ze strony sadownika żerujące larwy miodówki gruszowej wyrządzają olbrzymie szkody bezpośrednio żerując na tkankach roślinnych oraz pośrednio będąc wektorem chorób oraz przyczyniając się do rozwoju grzybów sadzakowych na wydzielanej w trakcie ich żerowania rosie miodowej.

Stosowania zasad integrowanej ochrony przed szkodnikami przyczynia się przede wszystkim do budowania populacji organizmów pożytecznych, które stanowią podstawowy element skutecznej strategii zwalczania wszystkich gatunków agrofagów. W sadach gruszowych, w których zaniechano stosowania nieselektywnych środków m.in. pyretroidów czy preparatów fosforoorganicznych zwalczanie miodówki gruszowej jest o wiele prostsze, a co najważniejsze – tańsze.

Przez cały sezon wegetacyjny Naszym celem jest zwalczanie żerujących larw. Warto wykorzystać obecne optymalne warunki pogodowe do ograniczenia innego stadium rozwojowego miodówki – osobników dorosłych. W tym celu można zastosować preparat Siltac – jedyny produkt tworzący bezpieczną dla rośliny ale szkodliwą dla pluskwiaków przestrzenną, polimerową sieć silikonową. Szkodnik otoczony taką siecią zostaje unieruchomiony i ginie w krótkim odstępie czasu od zabiegu, który należy wykonać w ciągu dnia, na suche rośliny, gdy temperatura powietrza oraz promieniowanie słoneczne stymulują szkodniki do przebywania na powierzchni rośliny.

Źródło: CBS Symbioz

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sytuacja jest trudna, produkcja jest nieopłacalna, są problemy z ich sprzedażą… Kryzys dotyka sadowników!

Zbiór mechaniczny. Jaki kombajn wybrać: całorzędowy, czy półrzędowy?