w ,

W większości sadów jabłka z widocznymi uszkodzeniami

Problem ordzawień jabłek wraca w każdym sezonie, choć z różnym natężeniem. Dotyczy on również najpopularniejszych odmian, takich jak Golden Delicious i Gala – i niestety jeśli owoce dotknięte są tym defektem w znacznym stopniu, dyskwalifikuje je to ze sprzedaży. W tym roku, w większości sadów zaobserwować można jabłka z widocznymi uszkodzeniami.

Każdego roku sadownicy zmagają się z powracającym problemem ordzawień jabłek. Zjawisko to powstaje, kiedy utrzymuje się zwilżenie zawiązków w fazie ich intensywnego wzrostu. Skórka owoców w naturalny sposób chroniona jest przez barierę woskową – o ile ta jest prawidłowo wykształcona, elastyczna i niepopękana. Jednak szybki wzrost może powodować uszkodzenia i mikrospękania. Jeśli nałożą się na to warunki sprzyjające rozwojowi drożdży, których toksyczne wydzieliny powodują uszkodzenie skórki, to bardzo łatwo dochodzi do ordzawień. Im dłużej trwa taka sytuacja, tym większe jest ryzyko obniżenia jakości jabłek [czytaj więcej u źródła]

W 2023 roku wielu sadowników sygnalizuje o powstałych tzw. lizakach i ordzawieniach na jabłkach. Problem z czasem przybiera na wadze. W ankiecie utworzonej przez nasz portal w pierwszym tygodniu czerwca, aż 79% sadowników deklaruje, że posiada w sadzie jabłka z widocznymi uszkodzeniami po przymrozkach.

Ordzawienie, nawet w niewielkiej ilości, praktycznie całkowicie dyskwalifikuje niektóre odmiany. Spodziewać się można, że zbiory jabłek w 2023 roku będą obfitować w dużą ilośc jabłek odrzuconych na przemysł.

Ślady ordzawień lub tzw. lizaki są już widoczne gołym okiem w sadach. Sadownicy natomiast zaznaczają, że nie są to tak duże obszary na jabłkach jak w 2020 roku. 

Niżej, krótka foto-galeria uszkodzonych jabłek w sadzie, w aktualnym sezonie:

 

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prognoza na długi czerwcowy weekend (8-11.06.2023 r.)

Dniówka 600 zł, a mimo wszystko brakuje chętnych do zbioru owoców miękkich