w ,

Fakt: „W sklepach za jabłka trzeba płacić ponad 60 proc. więcej niż dwa tygodnie temu!”

Co to się porobiło! Za jabłka trzeba płacić ponad 60 proc. więcej niż dwa tygodnie temu! To rekordowy wzrost w najnowszej odsłonie Koszyka Faktu – czytamy na fakt.pl

Dwa tygodnie temu średnia cena kilograma jabłek wynosiła 1,99 zł. Teraz już 3,22 zł. Na drugim miejscu znalazły się pomidory, których cena skoczyła o ponad 17 proc.

Wzrost cen przez problemy ze zbiorami i brak rąk do pracy

O drożejących produktach spożywczych rozmawialiśmy z Januszem Piechocińskim, byłym wicepremierem i przewodniczącym PSL, prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. Jak wskazuje to efekt kilku czynników.

– Obecnie sadownicy są zajęci zbieraniem owoców, co lepsze idą na przechowanie i w szczycie produkcji trafia mniej na sprzedaż detaliczną. Jednak sadownicy, jak Polska długa i szeroka, skarżą się, że przestaje się opłacać produkcja jabłek m.in. z powodu braku siły roboczej. Nie dość, że cena usług wzrosła, to po prostu brakuje rąk do pracy. Część dotychczasowych pracowników z Ukrainy myśli o wyjeździe do Niemiec i Wielkiej Brytanii – tłumaczy znawca rynku rolnego.

Piechociński zauważa, że w ostatnich rozmowach z producentami jabłek pojawiają się smutne informacje.

– Sadownik mówi wprost „ja nie mam jeszcze jabłek BIO”, produkowanych z najwyższymi standardami, „ale jeśli dziś sprzedałbym moje jabłka do skupu lub do odbiorcy poniżej 2 zł, to dołożyłem do produkcji – relacjonuje Piechociński.

źródło: fakt.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Szampion 2021 – zbiór jabłek kombajnem TECNOFRUIT [VIDEO]

Kilkadziesiąt milionów długu, kilkuset oszukanych sadowników i zero odpowiedzialności.