w

W Sandomierzu powstał sad ze starymi odmianami jabłoni. Czy dawne odmiany jabłek mają szanse ponownie odnaleźć się na rynku?

Sad ze starymi odmianami jabłoni powstał w gospodarstwie szkoły rolniczej w Sandomierzu. Ma przede spełniać funkcje dydaktyczne i eksperymentalne. Szkoła we współpracy z zakładami przetwórczymi czy grupami producentów chce testować stare odmiany do wyrobu soków, musu oraz chipsów owocowych.

Fot. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu

– Zależy nam na tym, by nasi uczniowie po skończeniu szkoły mieli wiedzę nt. sposobu uprawy i wykorzystania dawnych odmian. Chcemy ich zachęcać ich także do produkcji ekologicznej. Nie chcemy czerpać z tego dochodów, chodzi przede wszystkim o doświadczenie i kontynuowanie tradycji – powiedziała Alicja Szatan, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.

W sadzie posadzono 140 drzewek 14 odmian jabłoni. Wśród nich  są m.in. koksa pomarańczowa bojken, złota reneta, malinowa oberlandzka i antonówka.

Jak powiedział Stanisław Domagalski, nauczyciel przedmiotów zawodowych w szkole rolniczej,  dawne odmiany jabłek mają szanse ponownie odnaleźć się na rynku, ponieważ ludzie często o nie pytają.

Obecnie jedynie gdzieś na targowiskach zdarza się, że ktoś oferuje dawne odmiany. Drzewa tzw. starych odmian zastąpione zostały nowymi, karłowym, które owocują każdego roku i lepiej się przechowują.

Tradycyjny sad zostanie jesienią powiększony o kolejne nasadzenia starych odmian jabłoni. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego planuje w przyszłości utworzyć u siebie szkółkę, aby popularyzować dawne odmiany jabłek wśród sadowników.

źródło: https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/stare-odmiany-jabloni-znow-maja-szanse-pojawic-sie-na-rynku,127043

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 komentarzy

Wypadek podczas pracy w sadzie. 50-letni mężczyzna poważnie zranił się pilarką spalinową.

Straty wyrządzane przez zające powinny podlegać odszkodowaniom!!!