w

Atak siarczystego mrozu. IMGW: nawet -20 stopni Celsjusza

Burza śnieżna i arktyczne mrozy uderzą w Polsce w najbliższy weekend. Synoptycy nie mają wątpliwości, że najbliższe dni będą najzimniejszymi w naszym kraju od co najmniej dwóch lat. Duży mróz i opady śniegu spodziewane są już w nocy z piątku na sobotę. Największe opady śniegu spodziewane są na Pomorzu Wschodnim i Żuławach – do 15 cm. Podobnie wysoko w górach – 15 cm. Z kolei na północnym-wschodzie i na terenach górskich pokrywa śnieżna przyrośnie o ok. 10 cm, a na wschodzie kraju – ok. 8 cm.

📉Przed nami bardzo mroźny weekend. Jutro wieczorem temperatura odczuwalna na Podlasiu może wynieść nawet -23°C❗️ O ile…

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB Piątek, 15 stycznia 2021

 

W weekend Polskę nawiedzi śnieżny front szkwałowy, który przykryje większość kraju grubą warstwą śniegu. To konsekwencja rozległego układu niskiego ciśnienia, który obejmie znaczny obszar od Pomorza, przez Polskę wschodnią, aż po południowo wschodnie części naszego kraju. Miejscami pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 40 cm. Najdłużej będzie badać w południowej Polsce.

Obfitym opadom śniegu będą w weekend towarzyszyć zamiecie. Na drogach pojawią się śnieżne zaspy. Synoptycy ostrzegają, że śnieżyce przybiorą formę burz śnieżnych z wyładowaniami atmosferycznymi. Takie warunki pogodowe stwarzać będą zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeszcze z piątku na sobotę prędkość wiatru wysoko w górach może osiągnąć 70 km/h. Porywisty wiatr będzie występował również w pozostałych częściach kraju. Jego porywy mogą osiągnąć 50-60 km/h.

❄️Przed nami kolejny zimowy weekend.
🥶W piątek, sobotę i niedzielę napływać będzie nad Polskę mroźne powietrze…

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB Piątek, 15 stycznia 2021

 

W weekend na termometrach nawet -22 stopnie Celsjusza. W niedzielę temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie -15 st., a w centrum – 10 st. Na zachodzie będzie to -3 st., a na Wybrzeżu ok. 0 st.

„Ten chłód utrzyma się jeszcze w poniedziałek. Noc z niedzieli na poniedziałek nadal z temperaturami do -22 st. Temperatura w centrum kraju może spaść do -16 st.” – przekazał Walijewski. W dzień nieco cieplej, ale – jak zaznacza IMGW – temperatury ujemne w dalszym ciągu będą osiągały wartości dwucyfrowe.

W związku z niskimi temperaturami będą wydawane ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia o silnym mrozie. Niewykluczone również, że alerty zostaną wydane w związku z silnymi opadami śniegu w województwie pomorskim oraz na południu Polski.

RadioZET.pl/ IMGW/ PAP/ Wirtualna Polska
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Pogoda/Burza-sniezna-i-arktyczny-mroz-w-Polsce.-Najzimniejszy-weekend-od-lat.-Prognoza-pogody

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Opracował kilka lat temu niezastąpioną pomocną maszynę do plantacji truskawek! Zobaczcie to sami!

Z ostatniej chwili: Pożar na terenie grupy producentów w Białej Rawskiej!