w

W niektórych gospodarstwach potrzebnych jest nawet kilkuset pracowników!

Osoby szukające pracy sezonowej już mogą zapoznawać się z ofertami podlaskich pracodawców. Urzędy pracy regularnie publikują nowe ogłoszenia o wolnych stanowiskach, na przykład na plantacjach borówki czy porzeczki. W niektórych gospodarstwach potrzebnych jest nawet kilkuset pracowników.

Plantacja borówki amerykańskiej w Białousach w gminie Janów jest jedną z największych w Europie. Sezon na owoce rozpoczyna się na początku lipca, ale właściciel już teraz pilnie potrzebuje pracowników.

W tej chwili do pielęgnacji, do przycinania nadmiaru owoców, gdzie za dużo, do usuwania chwastów, a potem, gdy owoce dojrzeją – do zbioru owoców i zbiór, transport, sortowanie pakowanie – logistyka cała.

mówi Jerzy Wilczewski, właściciel plantacji borówki amerykańskiej w Białousach

Jerzy Wilczewski i kilku innych pracodawców z powiatu sokólskiego swoje zapotrzebowanie na pracowników sezonowych zgłosiło do Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce. Ze znalezieniem chętnych mają jednak problem.

Jeśli wśród osób bezrobotnych lub poszukujących pracy nie ma takich, które chciałyby podjąć zatrudnienie u danego pracodawcy, starosta wydaje informacje o braku zaspokojenia potrzeb kadrowych. Taka informacja starosty jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na pracę osobom, które nie posiadają obywatelstwa polskiego.

wyjaśnia Zuzanna Akimowicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce

Pracodawcy nie powinni się bać zatrudniać cudzoziemców. Procedura jest uproszczona, można składać przez praca.gov.pl, jak również przez powiadomienia o powierzeniu pracy, ale to dotyczy tylko pracowników z Ukrainy.

Z pomocy cudzoziemców Jerzy Wilczewski korzysta od lat. Teraz potrzebuje ponad dwa i pół tysiąca pracowników. Obecnie zatrudnia około trzystu osób, większość z Ukrainy.

W ubiegłym roku mieliśmy ponad 2600 osób w sezonie, z tego Polaków mieliśmy 800, a obcokrajowców ponad 1800 różnych narodowości. Najłatwiej jest teraz zatrudnić ludzi z Ukrainy, oni są w okresie wojennym.

dodaje Jerzy Wilczewski, właściciel plantacji borówki amerykańskiej z Białousów

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, najwięcej ofert pracy sezonowej w regionie pojawiło się w urzędach pracy w Sokółce, Augustowie i Sejnach. Dotyczą głównie rolnictwa, gastronomii i turystyki.

Źródło:

Obiektyw TVP3 Białystok
UDOSTĘPNIJ

Ceny truskawek na skupie – 4 czerwca 2024r.

Ile kosztują czereśnie na początku czerwca 2024? Ceny na rynkach hurtowych.