Ukraina: brakuje pracowników i dobrej jakości truskawek!

W ubiegłym roku Ukraina znacznie rozszerzyła swoją obecność na nowe rynki eksportowe świeżych i mrożonych truskawek. Stało się to na tle ogólnego zmniejszenia eksportu świeżych jagód z powodu braku wysokiej jakości truskawek w kraju i 25% wzrostu zagranicznej sprzedaży mrożonych jagód. Szef projektu APK-Inform: Vegetables and Fruits, Alexander Khorev, mówił o tym podczas przemówienia w Agribusiness Forum Yagoda No. 1, zorganizowanego przez Fruit Project LLC, według dziennikarzy EastFruit.

„Jeśli mówimy o konkretnych liczbach, w ujęciu realnym, eksport świeżych truskawek w ubiegłym roku wyniósł 1224 tys. Ton, a łączny wolumen rynku wyniósł 1 041 mln USD. 96% całego eksportu w tym segmencie stanowiły 2 kraje – Białoruś i Mołdawia. Mrożone jagody sprzedawały 3 689 tys. Ton przy wolumenie rynkowym 6,181 mln USD, przy czym warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku świeżych jagód prawie 2/3 całkowitego eksportu mrożonych truskawek  przypada na 2 kraje – Polskę i Austrię – 72% eksportowano tutaj całkowitej sprzedaży zagranicznej Ukrainy w tym segmencie owoców i warzyw – powiedział Oleksandr Khorev.

 „Ceny pestycydów wzrosły o 10-15%, co wraz ze wzrostem liczby zabiegów znacznie zwiększa koszty producenta środków ochrony roślin. Prowadzi to do wzrostu kosztów produkcji oprócz problemów z jakością ”– powiedział Alexander Khorev.

Mówiąc o problemach, z jakimi zmagali się dziś ukraińscy producenci truskawek, Oleksandr Chorev zauważył również dotkliwy niedobór siły roboczej. „Brakuje nam nie tylko wykwalifikowanych pracowników, ale także specjalistów w dziedzinie produkcji. Sytuacja ta doprowadziła już do tego, że 80% ukraińskich pracodawców jest gotowych podnieść płace swoim pracownikom o co najmniej 20% ”, powiedział szef projektu APK-Inform: Vegetables and Fruits.

Alexander Khorev zauważył również, że w obecnym sezonie powinniśmy spodziewać się dość szerokiego przedziału cenowego na rynku truskawek z powodu problemów z jakością. „Na początku sezonu nastąpi gwałtowny spadek cen, mimo że sam sezon rozpoczął się z opóźnieniem 7-10 dni. Jednocześnie straty w uprawach w Polsce dają ukraińskim producentom duże szanse na zwiększenie eksportu mrożonych jagód ”- stwierdził ekspert.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.